Prof. Dr. İrfan Suat GÜNSEL
Mütevelli Heyeti Başkanı

Yakın Doğu Üniversitesi, Girne Üniversitesi ve KKTC’nin yerli otomobil markası GÜNSEL başta olmak üzere eğitim, otomotiv, finans, sağlık, turizm, sanayi, teknoloji ve kültür sanat alanlarında pek çok kurumuyla faaliyet gösteren Yakın Doğu Oluşumu’nun Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Yakın Doğu Kolejindeki eğitiminin ardından 2002’de Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını hukuk alanında 2004’te tamamlayan Prof. Dr. Günsel, sonrasında Denizcilik Fakültesi Güverte Bölümü’nde ikinci lisans eğitimini tamamladı. Doktora eğitimini, lisans eğitimini tamamladığı iki alanı birleştirerek Kamu Hukuku ve Deniz Hukuku alanında yaptı. Uluslararası hakemli dergilerde birçok makalesi bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 2014’te doçent, 2019’da ise profesörlük unvanlarını aldı.

Bugün, başta güneş enerjili otomobiller RA25 ve RA27, dünya şampiyonu robotik futbol takımı, hastane tipi ve taşınabilir solunum cihazları ve giyilebilir sağlık ürünleri gibi pek çok projeye imza atan ve KKTC’nin yerli otomobili GÜNSEL’in de ilk temellerinin atıldığı Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nin kuruluşunda önemli bir rol üstlendi. Oluşum’un önemli faaliyet alanlarından birine dönüşen sağlık alanında ise Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin kuruluş çalışmalarını yönetti. 150’den fazla klasik otomobili ziyaretçileriyle buluşturan Kıbrıs Araba Müzesi’nin kuruluş çalışmalarını yönetti. 2002-2004 yılları arasında Yakın Doğu Üniversitesi’nin Türkiye’deki temsilcilik ağını oluşturarak İstanbul ve Mersin temsilcilik birimlerini oluşturdu.

2009’da Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İrfan Günsel’den devraldı.

Ailesinden devraldığı Kuzey Kıbrıs’ta otomobil üretme hayalini gerçeğe dönüştürmek için 2016’da KKTC’nin yerli otomobil markası GÜNSEL’i kuran Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, GÜNSEL’i sadece bir elektrikli otomobil üreticisi olarak değil, yeni teknolojilere dayalı bir enerji, teknoloji ve servis üreticisi olarak konumlandırdı. 1982 doğumlu olan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, 45 yıldır eğitim, finans, turizm ve sağlık alanlarında faaliyet gösteren Yakın Doğu Oluşumu’nun ana faaliyet ağına elektrikli otomobil, yazılım ve enerji gibi yüksek teknolojiye dayalı alanları da ekledi.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e takdim edilen ödül ve anmalıkların bazıları aşağıdaki gibidir:

30 Nisan 2013, Frankfurt; 26. Avrupa Uluslararası En İyiler Ödül Töreni’nde, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne Altın Kalite Ödülü

19 Haziran 2013, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne Roma’da 2013 Kalite ve İşletme Prestiji Altın Ödülü

3 Temmuz 2013, İsviçre’de, Europe Business Assembly, Yakın Doğu Üniversitesi’ne verilen En İyi 2013 Üniversite Altın Ödülü

21 Eylül 2013, Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti vatandaşlarına eğitim ve sağlık alanında yaptığı katkılar nedeniyle Gagavuzya Özerk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Formuzal tarafından şeref madalyası verildi.

3 Ekim 2013, Merkezi ABD’nin Houston kentinde bulunan World Confederation of Businesses – WORLDCOB tarafından Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi verilen Kurumsal Mükemmellik Ödülü

6 Kasım 2013, Dünya’nın en büyük medikal turizm kongresi olarak kabul edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleştirilen, Dünya Medikal Turizm ve Küresel Sağlık Kongresi’nde Yakın Doğu Hastanesi’ne Kurumsal Gelişimde Kalite Ödülü

21 Kasım 2013, Uluslararası Otherways Kuruluşu’nun, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne verilen Beş Büyük Kıta Kalite ve Mükemmellik Ödülü

8 Aralık 2013, Avrupa Topluluğu Kalite Araştırma Kuruluşu’nun (ESQR) sağlık alanında Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne verdiği Avrupa En İyi Uygulama Ödülü

20 Mart 2014, Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezi’nin engellilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirdiği düşünce gücü ile hareket edebilen tekerlekli sandalye yanı sıra EKG T-Shirt, MS Hastalarını Yürütme, Akıllı Hastane Odası, Robotik Futbol Takımı, İnsansız Hava ve Deniz araçları gibi ürünler nedeniyle dünya devlerini Dubai’de buluşturan Arablab Uluslararası Fuarında, Yakın Doğu Üniversitesi’ne verilen En İnovatif Üniversite Ödülü

27 Nisan 2014, “XI. GAP Oscarları” töreninde Yakın Doğu Üniversitesine verilen Yılın En İyi Üniversitesi Ödülü

3 Temmuz 2014, Merkezi İngiltere’nin Oxford kentinde bulunan Avrupa İşletmeler Kuruluşu tarafından, Yakın Doğu Üniversite Hastanesine İtalya’da Liderler Zirvesi’nde gerçekleşen seremonide verilen Avrupa Uluslararası Kalite Ödülü

21 Eylül 2014, İspanya merkezli Business Initiative Directions (BID) kuruluşu tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde 15’incisi gerçekleştirilen ödül töreninde Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne, Platinyum kategorisinde kurumsal başarı, kurumsal kalite, kurumsal yenilik, hizmette mükemmellik, teknoloji kullanımı, müşteri hizmetleri, kurumsal prestij, ISO9000 ve QC100 prensipleri ile kriterlerine uygun olarak verilen Yıldız Kalite Ödülü verildi.

26 Ekim 2014, Yakın Doğu Üniversitesi Ar-Ge ekipleri tarafından yaratılan ve güneş enerjisiyle çalışan ileri teknoloji yarış otomobili Güneş Tanrısı NEU-RA25’e, Paris’te gerçekleştirilen Business Initiatives Directions (BID) Bilim Zirvesi’nde Uluslararası Teknoloji ve İnovasyon Ödülü verildi.

3 Kasım 2014, Türk Dünyası’na dil eğitimi ve kültürel çalışmalar alanında vermiş olduğu katkılardan dolayı Yakın Doğu Üniversitesi’ne “İsmail Bey Gaspıralı Gazetecilik ve İnsan Hakları Çalıştayı” çerçevesinde jüri özel ödülü verildi.

9 Aralık 2014, Avrupa Topluluğu Kalite Araştırma Kuruluşu tarafından çeşitli hizmet alanlarında yapılan değerlendirmeler sonucunda sağlık alanında, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne “2014 yılı En İyi Kalite Liderlik Ödülü” Las Vegas’da gerçekleştirilen uluslararası zirvede takdim edildi.

20 Şubat 2015, Gagavuz Halkı’nın eğitimine yaptığı büyük katkılarından, ülkeler arası ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin daha üst seviyeye çıkarılması noktasında göstermiş olduğu gayretli çalışmalar ve iş birliği imkanlarının geliştirilmesi yönündeki çabalarından dolayı Gagavuzya Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal tarafından Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e Liyakat Nişanı tevcîh edildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanı Mihail Formuzal, Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e, Bakanlık Forsu’nu hediye ederek, Fahri Bakan ilan etti.

23 Mart 2015, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne Küresel Kalite, Mükemmellik ve İdeal Performans Ödülü Fransa merkezli Otherways Management & Consulting Association tarafından Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen uluslararası törende takdim edildi.

15 Haziran 2015, İsviçre merkezli Avrupa Topluluğu Kalite Araştırma Kuruluşu (European Society For Quality Research-ESQR) tarafından Londra’da düzenlenen Uluslararası Kalite Konvansiyonu Toplantısında sağlık hizmetlerinde sürdürülebilir kalite konusundaki başarısı için Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne Kalite Ödülü verildi.

7 Şubat 2016, Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, İspanya’nın Alcala Üniversitesi’nde düzenlenen 8’inci Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı’nda dünya yükseköğretimine ve Yakın Doğu coğrafyası merkezli olarak bilimin gelişmesine yaptığı sürdürülebilir katkılardan dolayı “Innovative Education Leader – Yenilikçi Eğitim Lideri” ödülüne oy birliğiyle layık görüldü.

28 Mayıs 2016, Bill Gates Vakfı’nın desteği ile Türkiye’deki yerel yönetimlere bağlı kütüphanelerin toplumsal dönüşümde daha etkin yer almalarını amaçlayan “Herkes için Kütüphane” Projesinin lansmanında katkılarından dolayı Yakın Doğu Üniversitesine teşekkür plaketi takdim edildi.

14 Eylül 2018, Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Forbes Dergisi tarafından “Yeni Nesil Liderler” arasında gösterildi.

29 Kasım 2019, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na katkılarından dolayı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e Altın Madalya takdim edildi.

13 Şubat 2022, Prof. Dr. İrfan Suat Günsel’e OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanı verildi.