Büyük Kütüphane

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi, kaynak sayısı ve çeşitliliği, kullanıcı türü ve sayısı, sunduğu hizmet türleri ve binasıyla ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla modern bir kütüphanedir.

"Çevrimiçi kaynaklara ücretsiz erişim de dâhil olmak üzere Büyük Kütüphanemizdeki tüm olanak ve hizmetler öğrenciler ve halk tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir."

Gelişimin temelinin bilgi olduğuna inanan Yakın Doğu Üniversitesi, 15.000 m2 kapalı alan üzerine kurulu ve 7/24 hizmet veren kütüphanesi ile dünya standartlarında hizmeti tüm ziyaretçilerine sunuyor.

Kütüphane kurulduğu günden itibaren herkese açık şekilde hizmet vermektedir. 2.250.000’i aşkın basılı kitabın bulunduğu kütüphanede, 60.000’den fazla elektronik dergi ile dünyanın her yerinden 1 milyar elektronik kaynağa erişim imkânı bulunuyor. Kütüphanede 10.500 DVD, 17 film izleme kabini, 12 bireysel ve grup çalışma odası, 1.000 kişilik 4 amfi tiyatro, 350 kişilik tiyatro sahnesi ve 1000 kişilik çalışma masası yer alıyor.

Kütüphanede, görsel işitsel izleme kabinleri, çocuk kütüphanesi, CMC arşiv odası, Atila Türk, Kutlu Adalı, Hakkı Atun gibi halkın her kesiminden topluma öncülük ederek katkı sağlamış ve ada için önemli kişilere ait özel kitaplıklar, Nadir Eserler bölümü, Amerikan Elçiliği tarafından finanse edilen ve KKTC’de tek olan American Corner bulunmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi, kaynak sayısı ve çeşitliliği, kullanıcı türü ve sayısı, sunduğu hizmet türleri ve binasıyla ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla modern bir kütüphanedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesinin temel amacı, Yakın Doğu Üniversitesinin araştırma, öğretim, öğrenim, yönetim ve sosyo-kültürel faaliyetlerini etkin kütüphane ve bilgi hizmetleriyle desteklemek; aynı zamanda üniversitemizin öğretim elemanları ile öğrencilerinin ve tüm toplumun kütüphane hizmet ve olanaklarından yararlanmasını teşvik etmektir.

Büyük Kütüphane Kompleksinin tüm salonları en son elektronik teknolojiyle donatılmıştır. Salonlar, Yakın Doğu Üniversitesi mensuplarının ve tüm toplumun kullanımına açıktır. Engelli kullanıcılar için, kütüphanenin dışından özel bir giriş ve asansör olanağı sağlanmıştır. Ayrıca kütüphane binasının ana girişi, engelli kullanıcıların rahatça hareket etmelerini sağlayacak özel rampalar ve donanıma sahiptir. Aynı yaklaşım kütüphane binasının içinde ve hizmetlerinde de mevcuttur. Engelli kullanıcıların fiziki erişim şartlarına uygun tasarlanmış kütüphanede, aynı zamanda Braille kitapları ve sesli kitap koleksiyonları yer almaktadır.

Sergi salonunun da bünyesinde yer aldığı Büyük Kütüphane kültür ve sanat etkinliklerinin bir araya geldiği merkez konumundadır.

Sayılan tüm imkân ve hizmetler, öğrencilerin ve halkın kullanımına ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır.

Sosyal sorumluluk bilinci ile, topluma hizmet ve katkı sunacak pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan kütüphane; bu bağlamda kamu ve özel kurum ve kuruluşlara, sivil toplum örgütlerine açık şekilde faaliyet sürdürmektedir.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane 2007 yılında Türk Dünyasının Merkez Kütüphanesi olarak kabul edilmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane, ANKOS, KİTS, TÜBİTAK EKUAL, TÜBESS, Ulusal Toplu Katalog ve GETEM üyesidir.