Mütevelli Heyeti Başkanı Mesajı

Sevgili Gençler,

Çağımızda sadece bilgi ve teknoloji değil buna bağlı olarak yaşam ve kültür de çok hızlı bir şekilde değişiyor. Geçmişte yüzyıllar süren değişimler, modern zamanda sadece birkaç yılda hatta çok daha kısa bir sürede gerçekleşebiliyor. Bu nedenle yaşadığımız dönemi doğru anlatacak en etkili tanımlardan biri de “hız çağıdır”. Üniversitelerin de bu hıza ayak uydurarak, özelde öğrencilerinin, genelde ise toplumun bu değişime adapte olmasını sağlamak en önemli önceliklerinden biri olmalıdır. Diğer yandan çağımızın üniversiteleri sadece bilgi ve bilimi üretip aktarmakla kalmayıp eldeki bu hazinenin nasıl doğru kullanılacağına rehberlik de etmelidir. Zira bilgi teknolojilerinin bu kadar geliştiği çağımızda artık önemli olan bilgiye erişim değildir. Artık önemli olan; bilgili bireyler değil, elindeki bilgiyi nasıl doğru kullanacağını bilen, yetkin bireyler yetiştirmektir.

1988’de kurulan Yakın Doğu Üniversitesi’nin temel prensiplerinden biri de, her zaman çağın yeniliklerini takip ederek kendisini sürekli yenileyebilen dinamik bir kurum olmaktır. Geriye dönüp baktığımızda Yakın Doğu Üniversitesinin KKTC’nin en büyük, Türkiye’nin ve bölgenin de sayılı üniversitelerinden birine dönüşmüş olmasını bu yenilikçi ve dinamik yapısına borçlu olduğunu söyleyebiliriz.

Yakın Doğu Üniversitesi, 20 fakülte, 196 lisans ve ön lisans, 240 yüksek lisans ve doktora programıyla eğitim veren 6 enstitü, 5 yüksekokul, 32 araştırma merkeziyle seçkin öğrencilerine en iyi eğitim ve öğretim ortamını sağlıyor. Ancak Yakın Doğu Üniversitesi, asıl büyüklüğünü bilimsel üretimi ve etkinliğinden alıyor. Örneğin, 2021’de 1.600’e ulaşan atıflı makale sayımızla KKTC üniversitelerinin ürettiği bilimsel makalelerin yüzde 51’ini tek başımıza ürettik.

Londra merkezli Times Higher Education’ın yayınladığı Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması 2022 listesinde eğitim kalitesinde dünya genelinde 7’inci sırada yer alırken kültür ve sanat etkinliğinin ölçüldüğü “Sürdürülebilir Şehirler ve Toplumlar” kategorisinde de dünyada ilk 200 üniversite arasında yer aldık. Aynı kurumun “Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2023” çalışmasında ise Türkiye ve Kuzey Kıbrıs üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığımız “Bilgisayar Bilimleri”nde dünyanın en iyi ilk 175, “Mühendislik”te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında gösterildik. Bunun yanında aynı çalışmada Yakın Doğu Üniversitesi, “Eğitim” alanında dünyada ilk 500’de gösterilirken; “Klinik ve Sağlık” alanında 501-600, “Yaşam Bilimleri” ve “Sosyal Bilimler” alanlarında da ise 601- 800 bandında yer aldı. Bu alanlarda da KKTC’de ilk sırada yer alırken Türkiye’de de ilk 5 arasında gösterildik.

ABD’li US News & World Report’un yayımladığı “En İyi Global Üniversiteler 2022-2023” alan sıralamasında ise Yakın Doğu Üniversitesi olarak mühendislik alanında KKTC’nin en iyi üniversitesi ve Türkiye’deki en iyi vakıf üniversitesi olarak yer aldık. Diğer yükseköğretim derecelendirme kurumlarının listeleriyle bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak önceliklerimizden biri de “Üniversite 4.0” ilkesine bağlı kalarak, ürettiğimiz bilgiyi değere dönüştürmektir! “Girişimci Üniversite” ruhuyla imza attığımız projeler bu önceliğimizin bir sonucu olarak hayat buluyor. Buradaki amacımız AR-GE’sini yaptığımız ve ürettiğimiz teorik bilgiyi pratiğe dökerek, öğrencilerimizin görerek, dokunarak ve hissederek eğitim almasını sağlamaktır.
Şubat 2020’de tamamlayarak yollara çıkardığımız elektrikli otomobilimiz “GÜNSEL” buna en iyi örnek. Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle geliştirdiği GÜNSEL’in B9 ve J9 modelleri için seri üretim hazırlıklarımız devam ediyor. GÜNSEL’imizin ilk modeli B9’un tam fonksiyonlu 13 prototipi, binlerce vatandaşımız tarafından test edildi ve tam not aldı. Bu başarı, global üniversite sıralamalarına da yansıyan mühendislik alanındaki gücümüzü gösteren en büyük gurur kaynağımızdır.

GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesinin bilim üretme gücünü ve ürettiği bilgi ve projeleri sadece teoride tutmayıp hayata geçirdiğini göstermesi açısından ayrıca önemli. Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yer alan GÜNSEL fabrikası, başta “otomotiv mühendisliği” ve “otomotiv teknolojisi” olmak üzere elektrik-elektronik, makine, bilgisayar, bilişim sistemleri, yazılım mühendislikleri öğrencileri için eğitim ve tecrübeyi aynı anda edinme şansı bulacakları ikinci bir okula dönüşecek. Diğer yandan GÜNSEL profesyonellerinin Mühendislik Fakültemizde vermeye başladığı derslerle, pratikte oluşan tecrübe ve birikimden öğrencilerimiz de yararlanacak.
Koronavirüs Pandemisi döneminde hayata geçirilen solunum cihazı, dezenfektan, cerrahi maske gibi üretimler ve Covid-19’un yayılmasını durdurmak için geliştirilen burun spreyi gibi projeler de Yakın Doğu Üniversitesinin günün koşullarına göre ne kadar hızlı refleks gösterebildiğinin işareti. Toplum yararına bilim üretme ilkesinin bir gereği olarak ihtiyaç oluştuğu anda Yakın Doğu Üniversitesinin harekete geçebilecek dinamizme sahip olduğunu gösteriyor.

Aralarında Nobel ödüllü hocalarımızın da olduğu deneyimli ve yetkin akademik kadrosu, üniversite hastanesi, diş hastanesi, hayvan hastanesi, süper bilgisayar, inovasyon merkezi, laboratuvar ve araştırma merkezleri, GÜNSEL otomobil fabrikası gibi olanaklar Yakın Doğu Üniversitesinin akademik olarak neden bölgesinin en önemli üniversitesine dönüştüğünü de gösteriyor. Yakın Doğu Üniversitesi, robotik teknolojisi çalışmaları, güneş enerjisi projeleri, yapay damar ve kulak çalışmaları ile giyilebilir sağlık teknolojisi gibi dünyada ses getiren projelere imza atıyor. İşlem hızıyla dünya üniversiteleri arasında 11’inci sırada yer alan bir Süper Bilgisayar ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’in “yüzyılın deneyi” olarak adlandırılan “Tanrı Parçacığı” araştırmasına ve “Kanseri Fethedelim” gibi dünya çapındaki araştırmalara destek vererek vizyonunu geliştirmeye devam ediyor.

Yine de odaklandığımız tek hedef akademik başarı değil. Çünkü üniversite demek sadece öğrenmek ve öğretmek demek değil. Üniversite aynı zamanda yaşamın ta kendisi! Bu bakışla, kampüsümüzde yer alan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, Kıbrıs Araba Müzesi, Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi, Milli Tarih Müzesi, Denizcilik Müzesi, Bıçak ve Kılıç Müzesi, spor kulesi, sanat atölyeleri, konser salonları ve daha birçok imkanla öğrencilerimizin kendilerini yeniden üretebilmeleri için de olanaklar sunmayı kültürümüzün bir parçası olarak görüyoruz.

Yakın Doğu Üniversitesi olarak, sadece meslek sahibi olacağınız bir “okul” olmak için değil parçası olmaktan gurur duyacağınız bir kültür ve birikim yaratmak için çalışıyoruz. Üstelik Yakın Doğululuk kültürü sadece KKTC ve Türkiye’de değil öğrenci aldığımız 143 ülkeye yayılan global bir etki alanına sahip. Yakın Doğulu olarak, aynı zamanda dünyanın farklı kültürlerini tanıma olanağı ile dünya vatandaşlığına bir adım daha yaklaşacaksınız. Akademik olarak donanımlı, alanında aldığı uygulamalı eğitimle üretmeye hazır, “girişimci üniversite” ilkesiyle geliştirdiğimiz projelerle iş hayatını anlayan, kültür ve sanatı hayatının önemli bir parçasına dönüştürmüş, dünya kültürlerine aşina birer dünya vatandaşı olarak mezun olmak ve “Yakın Doğulu” olmanın gururunu bizimle paylaşmak için sizleri de aramıza bekliyoruz…

Prof. Dr. İrfan Suat GÜNSEL
Mütevelli Heyeti Başkanı