Prof. Dr. Evren HINÇAL
Mütevelli Heyeti Başkanı Danışmanı

Evren Hınçal, 1973 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini tamamladıktan sonra lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nde tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini University of London Imperial College Matematik Bölümü’nden şeref listesine girerek tamamladı. Doktora Eğitimini ise Imperial College Biyoloji Bölümü ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Matematik Bölümü işbirliği ile tamamladı.

1999-2006 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim elemanı olarak çalıştı. 2006 yılında Yakın Doğu Üniversitesi Matematik Bölümü’nün kurulması ile birlikte 2007 yılından itibaren tam zamanlı öğretim üyesi olarak Yakın Doğu Üniversirtesi Matematik Bölümü’nde göreve başladı.

2009 yılında Yardımcı Doçent, 2013 yılında Doçent, 2018 yılında da Yakın Doğu Üniversitesinden Profesörlük ünvanını aldı. Halen Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Matematik Bölüm Başkanlığının yanında 2018 yılında kurmuş olduğu Matematik Araştırmaları Merkezi Başkanlığını sürdürmektedir. Hınçal, 25 Mayıs 2023 tarihinde bilime yapmış olduğu değerli katkılardan dolayı “Dr. Suat İrfan Günsel Altın Madalya Onur Ödülü” ne layık görülmüştür. 2023 yılının Ağustos ayı itibariyle Mükemmeliyet Merkezi Başkanlığı ve Yakın Doğu Oluşum Mütevelli Heyeti Başkanı Danışmanlığı görevlerini sürdürmektedir.

E.Hınçal’ın 1998 yılı itibariyle matematiksel modelleme alanında (kanser istatistiği ve analizi, kanser epidemiyolojisi ve bulaşıcı hastalıklar vs) yapmış olduğu çalışmalar saygın uluslararası dergilerde yayınlanmış ve yayınlanmaya devam etmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.