Prof. Dr. Bülent BİLGEHAN
Mühendislik Fakültesi Dekanı

Prof. Bülent Bilgehan 15 Ekim 1958 yılında Kıbrıs’ın Balalan köyünde dünyaya geldi. Köy işleri ile uğraşan bir anne babanın oğludur. İlköğrenimini Balalan köyünde tamamlamasına müteakiben orta ve lise eğitimini Namık Kemal Lisesi-Gazi Mağusa’da devam etmiştir. Üniversite eğitimi almak için 1976 yılında İngiltere’ye gider. İngiliz sistemine göre herhangi bir üniversiteye kayıt olmak için aranan ön koşullu dersleri 1978 yılında başarı ile tamamlar. Yüksek öğrenimini Southbank Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümünü 1982 yılında high honor düzeyinde tamamlamıştır. Eğitim dışında meslek de deneyim kazanmak için 1982-84 yılları arasında teknolojide geniş imkânlara sahip İngiltere’de, Prof. Bülent Bilgehan 15 Ekim 1958 yılında Kıbrıs’ın Balalan köyünde dünyaya geldi.

Köy işleri ile uğraşan bir anne babanın oğludur. İlköğrenimini Balalan köyünde tamamlamasına müteakiben orta ve lise eğitimini Namık Kemal Lisesi-Gazi Mağusa’da devam etmiştir. Üniversite eğitimi almak için 1976 yılında İngiltere’ye gider. İngiliz sistemine göre herhangi bir üniversiteye kayıt olmak için aranan ön koşullu dersleri 1978 yılında başarı ile tamamlar. Yüksek öğrenimini Southbank Üniversitesinin Elektrik ve Elektronik mühendisliği bölümünü 1982 yılında high honor düzeyinde tamamlamıştır. Eğitim dışında meslek de deneyim kazanmak için 1982-84 yılları arasında teknolojide geniş imkânlara sahip İngiltere’de, elektronik ve haberleşme alanında faaliyet gösteren British Telecom, Adcola gibi kurumlarda çalışmıştır. Prof. Bilgehan 1984 yılında Kıbrıs’a döner ve elektronik haberleşme alanında kendi şirketini kurarak faaliyete geçirir.

Kısa bir süre sonra 1987 yılında adaya ilk uydu haberleşme sistemlerinin tasarım ve montajlarını gerçekleştirmiştir. Küçük adada meslek hayatında zirvede kalabilmek için eğitimin gerekliliğine inanır ve yeni açılan Doğu Akdeniz Üniversitesinin elektrik ve elektronik mühendisliği lisans programına 1989 yılında yarı zamanlı öğrenci statüsünde kayıt yaptırır. Programın başarı ile tamamlanmasına müteakip 1991 yılında ayni üniversiteden gelen teklif doğrultusunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak eğitmen kadrosunda yer alır.

Eğitimin iş hayatına yansıyan başarıları ilham kaynağı olmuş ve Doğu Akdeniz Üniversitesinin elektrik ve elektronik mühendisliği fakültesinde doktora programına kayıt yaptırmıştır. Prof. Bilgehan 2006 yılında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinden aldığı teklif doğrultusunda tam zamanlı öğretim üyeliğine yardımcı doçent statüsünde işe başlar ve idari kadroda elektrik ve elektronik mühendisliği bölüm başkanlığına atanır. Bir süre sonra 2007 yılında Girne Amerikan Üniversitesine katılıp öngörülen kriterleri sağlar ve 2009 yılında doçentlik unvanına yükseltilmiştir. İlerleyen yıllarda ayni üniversitenin kriterlerini sağlayarak profesörlüğe atanmış olur. Prof. Bilgehan 2015-16 yılında Girne Amerikan Üniversitesinin idari kadrosunda meslek yüksek okulu müdürü olarak görev almıştır. Prof. Bilgehan 2017 yılında Yakın Doğu Üniversitesine katılmış ve ayni yıl içinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölüm başkanlığına atanmış olur. Araştırma makaleleri sinyaller ve sistemler alanında olup Türkçe, İngilizce ve Rumca dillerini konuşmaktadır. Başlıca verdiği dersler: kablosuz haberleşme sistemleri, sayısal sinyal işlemeleri, sinyaller ve sistemler, uydu haberleşme sistemleri kapsamındadır. Prof. Bilgehan evli ve iki çocuk babasıdır.

Araştırma Alanları