Büyük Kütüphane Müdürlüğü

Gelişimin temelinin bilgi olduğuna inanan Yakın Doğu Üniversitesi, 15.000 m2 kapalı alan üzerine kurulu ve 7/24 hizmet veren kütüphanesi ile dünya standartlarında hizmeti tüm ziyaretçilerine sunuyor.

2.250.000’i aşkın kitabın bulunduğu kütüphanede, 60.000’den fazla elektronik dergi ile dünyanın her yerinden 650 milyon elektronik kaynağa erişim imkanı bulunuyor. Kütüphanede 10.500 DVD, 17 film izleme kabini, 12 bireysel ve grup çalışma odası, 1.000 kişilik 4 amfi tiyatro, 350 kişilik tiyatro sahnesi ve 1000 kişilik çalışma masası yer alıyor.

Kütüphanede, görsel işitsel izleme kabinleri, çocuk kütüphanesi, CMC arşiv odası, Atila Türk, Kutlu Adalı gibi ada için önemli kişilere ait özel kitaplıklar, Nadir Eserler bölümü, Amerikan Elçiliği tarafından finanse edilen ve KKTC’de tek olan American Corner bulunmaktadır.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphanesi, kaynak sayısı ve çeşitliliği, kullanıcı türü ve sayısı, sunduğu hizmet türleri ve binasıyla ve güler yüzlü hizmet anlayışıyla modern bir kütüphanedir.

Yakın Doğu Üniversitesinin araştırma, öğretim, öğrenim, yönetim ve sosyo-kültürel faaliyetlerini etkin kütüphane ve bilgi hizmetleriyle desteklemek; aynı zamanda üniversitemizin öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin, KKTC halkının ve diğer kullanıcıların kütüphane hizmet ve olanaklarından yararlanmasını teşvik etmektir.

Tüm salonlar en son elektronik teknolojiyle donatılmıştır. Salonlar, Yakın Doğu Üniversitesi mensuplarının ve KKTC halkının kullanımına açıktır. Engelli kullanıcılar için, kütüphanenin dışından özel bir giriş ve asansör olanağı sağlanmıştır. Ayrıca kütüphane binasının ana girişinde, engelli kullanıcıların rahatça hareket etmelerini sağlayacak özel rampalar ve donanıma sahiptir.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane 2007 yılında Türk Dünyasının Merkez Kütüphanesi olarak kabul edilmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane, ANKOS, KİTS, TÜBİTAK EKUAL, TÜBESS, Ulusal Toplu Katalog ve GETEM üyesidir.

Büyük Kütüphane Web Sitesi için Tıklayınız