Rektörün Özgeçmişi

Tamer ŞANLIDAĞ, 26 Ağustos 1966'da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefke şehrinde doğdu. Eğitim hayatına Lefke İstiklal-Gemikonağı İlköğretim Okulu'nda başladı ve Lefke Gazi Lisesi'nden 1984 yılında mezun oldu. Lisans eğitimini Ege Üniversitesi Fen Fakültesi'nde Biyoloji - Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji alanında tamamladı (1988).

Akademik kariyerine Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda başlayan ŞANLIDAĞ, yüksek lisans ve doktora derecelerini aynı alanda elde etti. Araştırma görevlisi olarak akademik hayatına devam eden ŞANLIDAĞ, çeşitli üniversitelerde uzmanlık alanında görevler üstlendi ve çeşitli idari pozisyonlarda bulundu. Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'nda doçent ve profesör ünvanlarına sahip oldu.

2019 yılında Yakın Doğu Üniversitesi'nde göreve başlayan Prof Dr. Tamer Şanlıdağ, 2023 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’ne Rektör olarak atanmıştır. Bu dönemde, ayrıca Viral Aşı Araştırma ve Üretim Merkezi'nin başkanlığını da üstlenmiştir. ŞANLIDAĞ, idari kariyeriyle birlikte, akademik kariyerinde de viral enfeksiyonlar, HIV, matematik modelleme, moleküler tanı yöntemleri, yapay zeka uygulamaları gibi konularda öne çıkan bir uzmandır. Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, tıbbi mikrobiyoloji alanındaki uzmanlığı ile COVID-19 pandemisinin yönetilmesinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yakın Doğu Üniversitesi adına önemli roller üstlenmiştir.