Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi Öğrencileri Yakın Doğu Üniversitesi Engelsiz Sinema ve Aktivite Merkezi’nde Sinema Keyfi Yaptı…
Eklenme Tarihi: 06 Mart 2019, 20:05
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 15:34

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde kurulan Engelsiz Sinema ve Aktivite Merkezi, Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi öğrencilerini ağırladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, İletişim Fakültesi ve Telsim İşbirliği ile hayata geçirilen ve özel gereksinimli bireylerin ücretsiz bir şekilde yararlanması hedeflenen Engelsiz Sinema ve Aktivite Merkezi'nde konuk olan Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi öğrencileri, 2009 yılının en iyi animasyon Oscar’ına layık görülen "Yukarı Bak" (Up) animasyon filmini izledi.

Düzenlenen etkinliğe, Fakülte Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Fevzi Kasap ve Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze'nin yanı sıra, Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ile Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Meclis Üyesi, Engelsiz Masa yetkilisi Çelen Çağansoy da katıldı.

İneci: “Sinemanın Ulaşılabilir Olması Büyük Bir Şans…”
Gösterimle ilgili açıklama yapan Yeşilyurt Özel Eğitim Merkezi sorumlu öğretmeni Esma İneci, Yakın Doğu Üniversitesi Engelsiz Sinema ve Aktivite Merkezi'nin varlığını LTB Meclis Üyesi Çelen Çağansoy sayesinde öğrendiklerini belirterek, özel gereksinimli bireyler için sinemanın ulaşılabilir olmasının büyük bir şans olduğunu belirtti. İneci, Yakın Doğu Üniversitesi'ne de teşekkür ederek, üniversitenin böyle bir hizmet sağlamasının önemli bir davranış olduğunu kaydetti.

Merkez Tüm Özel Gereksinimli Bireylere Açık…
Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Halkla İlişkiler Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nuran Öze de, Engelsiz Sinema Merkezi'nin özel gereksinimli tüm bireylere açık olduğunu belirterek, merkezin sadece sinema gösterimleri için değil, aynı zamanda toplantı, seminer ve çalıştay gibi aktiviteler için kullanılabileceğini de vurguladı.

Merkezle ilgili bilgileri de aktaran Yrd. Doç. Dr. Öze, “Merkezimiz teknik altyapı ve internet bağlantıları ile donatılmış, 20 kişilik oturma düzeni, ön kısımda 5 kişilik tekerlekli sandalye potansiyeli ile sinema ve özel gösterim için tasarlandı. Küçük ama anlamlı ve donanımlı olan merkezimiz, özel gereksinimli bireylerin, dernek, vakıf ve özel eğitim merkezlerinin hizmetine ücretsiz olarak sunuluyor” dedi.

Doç. Dr. Kasap: Öğrencilerin Mutluluğunu Görmenin Hazzını Yaşıyoruz
Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Radyo TV ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap ise, öğrencilerin mutluluğunu görmenin hazzını yaşadığını belirterek, hayalinin merkezin özel gereksinimli bireylerin aktif olarak kullanacağı bir yere dönüştürülmesi olduğunu belirtti. Doç. Dr. Kasap, merkezin aktif olarak çalışması için tüm fakülte ve öğretim görevlilerinin temas halinde olduğunu belirterek, özellikle özel eğitim alanında eğitim veren kurum ve dernekleri merkezde ağırlamak istediklerini sözlerine ekledi.

Teknik Donanımıyla Dikkat Çekiyor…
Engelsiz Sinema ve Aktivite Merkezi, kullanım konforunu artırmak ve bütünlüğü sağlamak açısından “hissedilebilir yüzey görme engelli yolu”, kafeteryasında kullanılmak üzere görme engelliler için kabartma yazılı menüler, engelli park yerleri ve diğer gereksinimlerini karşılayan teknik donanımı ile de dikkat çekiyor.