YDÜ’de Başbakanlık Kamu Personeli Etkili İletişim Hizmetiçi Eğitimi Programı Başbakan Kalyoncu Tarafından Başlatıldı
Eklenme Tarihi: 19 Ekim 2015, 14:35
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:35

KKTC Başbakanlık Personel Dairesi Hizmetiçi Eğitim Programı çerçevesinde YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen sertifika programı Başbakan Ömer Kalyoncu tarafından başlatıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Yakın Doğu Enstitüsü ve Başbakanlık Personel Dairesi Müdürlüğü'nün eşgüdümünde düzenlenen ve kamu personelinin hizmet kalitesini artırmayı hedefleyen ve YDÜ Pazarlama Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ertugan tarafından yürütülen “Kurumiçi Kurumdışı Etkili İletişim ve Başarılı İnsan İlişkileri” kısa dönemli eğitim ve sertifika programı Başbakan Ömer Kalyoncu’nun katıldığı bir açılış töreni ile başladı.

Başbakan Kalyoncu: El Birliği İle Daha İyi Bir Kamu Yönetimi Yaratma Gibi Bir Görevle Karşı Karşıyayız

Sertifika programının açılışında bir konuşma yapan Başbakan Kalyoncu konuşmasında devlet memurlarının sorumluluklarının ve vatandaşla kurdukları iletişimin önemine vurgu yapan Başbakan Kalyoncu, “Herkesin iletişim konusunda az veya çok bir bilgisi bir deneyimi vardır özellikle devlet memurları bu konuda her gün bire bir bu işi yapan insanlardır şimdi tabi ki bizim görevimiz devlette çalışan insanlar olarak insanlarımızı mutlu hizmet vermek ve onların bir yandan da bu hizmeti adil bir şekilde alırken mutlu da olmalarını sağlamak. İletişim de aslında kurallar çerçevesinde insanlarımıza zamanında doğru cevapları ulaştırabilmektir.” dedi.

Kurumlardaki dairelerde eşit iş dağılımının ve iş yükündeki adaletin öneminin altını çizen Başbakan Kalyoncu, vatandaşlar arasında devlet memurları ile ilgili oluşabilecek olumsuz yargılara izin vermemek için devlet memurlarının da vatandaşla ve birbirleriyle olan iletişimlerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Devlet daireleri içinde huzurun çok önemli olduğunu kaydeden ve verimli çalışmanın huzurun sağlanmasında ve devamlılığındaki önemine vurgu yapan Başbakan Kalyoncu, “Verimli çalışma demek aynı zamanda daha çok öğrenme ve yurttaşa daha hızlı meram anlatma onun sorunlarını daha hızlı çözme demektir... Unutmayın adalet dağıtan insanlarsınız ve bundan sonra bunu unutmadan hareket etme gibi bir görevimiz vardır. Yasalar çerçevesinde herkese adil davranmak lazım başınızda herkes olabilir hangi politikacı olursa olsun herkes yanlış yapabilir. El birliği ile hepimiz bu memleketin insanlarının vergisiyle bu işlerimizi sürdürmekteyiz. El birliği ile hepimiz daha iyi bir kamu yönetimi yaratma gibi bir görevle karşı karşıyayız.” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan: Hizmetiçi Eğitimler Konusunda Gösterilen ve Bu Hassasiyet ve İrade Üniversite-Devlet İşbirliği ile Devam Etmeli

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Murat Tüzünkan eğitim programının açılışında yaptığı konuşmada kurumların, toplumların idari omurgasını oluşturan, onlara hizmet eden, onlarla birlikte toplumun geleceğini tasarlayan, toplumları bu elbirliğiyle tasarlanmış geleceğe hazırlayan ve taşıyan önemli yapı taşları olduğunu vurguladı. Yakın Doğu Üniversitesi ve Yakın Doğu ailesi olarak 35 yıl içinde oluşturdukları birikimle halkımıza ve dünya halklarına böyle parlak bir geleceği tasarlama ve o geleceğe ulaşma yolunda kaliteli eğitim verdiklerinin altını çizen Yrd. Doç. Dr. Tüzünkan, bu eğitimi doğumdan ölüme gelişimin ve yeni nesillere aktarılan mirasımızın önemli bir bileşeni olarak gördüklerini ifade etti. Başbakanlığın insiyatifleriyle Başbakanlık Personel Dairesi Müdürlüğü’nde çalışan değerli kamu personelimizin toplumumuza verdiği hizmet kalitesini daha da yükseltmeye yönelik böyle önemli bir eğitim programını hayata geçirmekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Tüzünkan, “ Bu vesileyle sayın Başbakanımıza da devlet kurumlarımızın toplumumuza daha iyi hizmet vermesi yolunda bütün çağdaş ülkelerde gerçekleştirilen bu tarz hizmetiçi eğitimleri hayata geçirme konusunda göstermiş olduğu hassasiyetten ve iradeden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum. Bu kurumsal farkındalığın artarak diğer kurumlarımıza da örnek olmasını temenni ediyorum. Öyle ki kurumlarımız, personellerinin bireysel eğitim ve birikimlerini kurumsal eğitimlerle pekiştirdiklerinde kamu personelimizin çok değerli bireysel birikimlerini ve donanımlarını daha sistemli bir şekilde toplumumuzun hizmetine sunmak da mümkün olabilecektir.” dedi.

Metin Karaderi: Bu Eğitimler Müdürlüğümüzün Hizmetiçi Eğitim Planlamaları Çerçevesinde Gerçekleştiriliyor.

Açılışta konuşan KKTC Başbakanlık Personel Dairesi Müdürü Metin Karaderi, Başbakanlık Personel Dairesi Müdürlüğü’nün etkili iletişim ve başarılı insan ilişkileri eğitim programını hizmetiçi eğitim programları çerçevesinde gerçekleştirdiğini ve personel dairesine bağlı kurumlardan katılımı koordine ettiğini belirtti. Personel Dairesi Müdürü Metin Karaderi, Başbakan Ömer Kalyoncu’nun eğitim programları konusunda özel bir ilgi gösterdiğini belirterek eğitimlere katılan kamu personeline ve Yakın Doğu Üniversitesi’nde bu eğitimleri koordine eden birimlere teşekkür etti.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Halka Hizmet Kalitesinin Artmasında Akademi-Kamu Eşgüdümlü Eğitimler Çok Önemli

Programla ilgili açıklamada bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Yakın Doğu Enstitüsü ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi olarak toplumun her kesiminin kişisel ve kurumsal gelişimlerini akademik yöntemlerle geliştirilen ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin uzman eğitim kadrosu tarafından yürütülen kısa dönemli eğitim programları ile desteklemekten büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. Doç. Dr. Koldaş, Kıbrıs Türk toplumunu ulusal ve uluslararası ortamlarda temsil eden kurumların halka hizmet kalitesini artırma yolunda attığı adımları akademi–kamu eşgüdümünde gerçekleştirmenin öneminin altını çizerek özellikle uluslararası standartlarda ve çağdaş bir kamu yönetiminin ya da yönetişiminin bu tarz eğitimlerin yaratacağı sinerji ve farkındalıkla somut sonuçlar verebileceğini kaydetti. Yakın Doğu Enstitüsü’nün 2015-2016 yılında Yakın Doğu Üniversitesi’nin uzman akademik kadrolarınca oluşturulan 51 kısa dönemli eğitim programını hayata geçirmekte olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Umut Koldaş, Yakın Doğu Enstitüsü’nün ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin gerek kamusal alanda gerekse bireysel gelişim alanında nitelikli kısa dönem eğitimleriyle bu sinerji ve farkındalığa somut katkılar koymaya devam edeceğini belirtti.