YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK)’tan Önemli İşbirliği Protokolü
Date Added: 13 Aralık 2015, 13:25
Last Updated Date:25 Kasım 2020, 15:21

Yakın Doğu Enstitüsü ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) Kıbrıs müzakerelerinin ve Akdeniz’in geleceği ile ilgili ortak çalışmalar ve projeler yürütecekler.

YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü Türkiye’nin ve dünyanın önemli düşünce kuruluşlarından biri olan Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu ile kapsamlı bir işbirliği protokolü imzaladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Protokol kapsamında iki kurum Kıbrıs’ın günümüzdeki durumu ve geleceği başta olmak üzere bölgede ve uluslararası arenada gündemde olan ya da gündem yaratan farklı konularda akademik çerçevede iş birliği yapma maksadıyla ortak çalışmalar ve projeler gerçekleştirecekler. Bu çerçevede Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) birlikte konferans ve çalıştay düzenleme, yapacakları konferans ve çalıştay gibi etkinliklerden birbirlerini haberdar etme konusunda iş birliği yapacaklar. Ayrıca iki kurum yapacakları ortak çalışmalarda sahip oldukları sosyal tesis imkânlarından ve akademik altyapıdan birbirlerini yararlandıracaklar. Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) ve Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK), diğer uluslararası ilişkiler ve iş birliği imkânlarından da birbirlerini haberdar ederek bu imkânlardan birbirlerinin yaralanmasına yardımcı olacaklar. Protokol kapsamında kurumlararası stajyer, bilim insanı ve uzman değişimi alanlarında işbiriliği yapılması konusunda da fikir birliğine varıldı.

USAK Başkanı Sanberk: Her Zaman Yanınızdayız

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK) adına işbirliği protokolüne imza atan USAK Başkanı Emekli Büyükelçi Özdem Sanberk protokolün iki kurum arasında bundan sonra gerçekleştirilecek ortak proje ve faaliyetler açısından öneminin altını çizerek bu çerçevede her zaman Kıbrıs Türk toplumunun ve Yakın Doğu Üniversitesi Yakın Doğu Enstitüsü’nün yanında olacaklarını belirtti. USAK Başkanı Sanberk protokolün hayata geçmesindeki katkılarından dolayı Yakın Doğu Enstitüsü danışmanı Ercan Çitlioğlu’na ve protokolü Yakın Doğu Üniversitesi adına imzalayan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş’a teşekkür etti.

Doç. Dr. Umut Koldaş: Hedefimiz Atıf Kaynağı Olacak Ortak Çalışmalar Yapmak

Protokole YDÜ Yakın Doğu Enstitüsü (YDE) adına imza atan Yakın Doğu Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Umut Koldaş, Türkiye’nin ve dünyanın önemli düşünce kuruluşlarından biri olan USAK ile imzaladıkları protokolün önemli olduğunu ancak asıl imzaların birlikte yürütülecek bilimsel ve uygulama odaklı projelerle Kıbrıs ve Akdeniz’in geleceğine atılacağını vurguladı. Doç. Dr. Umut Koldaş, protokol kapsamında Kıbrıs’ta ve Akdeniz’de politika yapma süreçlerini bilgilendirmek adına somut sonuç odaklı projelerin yanı sıra iki kurumun da bilimsel tecrübelerinin ve bilim insanı iletişim ağlarının etkin bir şekilde kullanılmasına dayalı bilimsel projelerin de hayata geçirileceğini ifade etti. İki kurumun ortak çalıştaylara, konferanslara ve yayınlara da imza atacağını belirten Doç. Dr. Koldaş bu çalışmaların hem politika yapıcılara hem de bölge ile ilgilenen bilim insanlarına atıf kaynakları olmasını hedeflediklerini belirtti.