YDÜ Sağlık Turizmi Faaliyetlerini Arttırdı
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2016, 19:48
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:07

Dünya’nın en büyük beş turizm fuarından biri olan EMİTT’e katılan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Sağlık Turizmi alanında önemli adımlar attı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; Yetmişe yakın ülkeden dört bin beş yüz katılımcıyı biraraya getiren Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı-EMITT’e KKTC Turizm Bakanlığı şemsiyesi altında turizmde yetkili birlikler ve turizmcilerle katılan YDÜ’nün, Kuzey Kıbrıs’a Sağlık Turizmi kapsamında daha fazla turist hastanın getirilmesine yönelik olarak önemli temaslarda bulunduğu belirtildi.

Üst düzey temaslar umut verici…
Açıklanmada, fuar kapsamında TC Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Onursal Başkanı Emin Çakmak, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Dış İlişkiler Başkanı ile Otelciler Federasyonu Başkanı yanında pek çok ülke temsilcisi ile biraraya gelenYakın Doğu Turizm İşletmeleri Genel Müdürü ve YDÜ Hastane Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Savaşan'ın, başta Türkiye ile Orta Doğu ve Avrupa ülkeleri ile Kuzey Kıbrıs’ın genelde turizm özelde ise sağlık turizmi alanlarında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesine yönelik umut verici temaslarda bulunduğu vurgulandı.

2016 Sağlık Turizmi’nde ivme yılı olabilir…
Yıllardır sürdürdükleri çalışmaların bir meyvesi olarak EMİTT fuarında kurulan bağlantılar ile 2016’nın Kuzey Kıbrıs’da Sağlık Turizmi alanında önemli gelişmelerin yaşanacağı bir yıl olabileceğini söyleyen Savaşan “yaptığımız temaslar, başta YDÜ Hastanesi ile özel hastaneler ve kliniklerde sunulan kaliteli sağlık hizmetleri, yüksek teknoloji ve uygun fiyat avantajları yanısıra turistik zenginliklerimizle ortaya çıkardığımız ürünümüz, ülkemizin 2016 yılında Sağlık Turizmi’nde ivme kazanacağı bir yıl olabileceğini gösteriyor. Burada Devletin teşvik edici ve denetleyici rolü çok önemli. Ülke turizmimizin istenen yere gelmesi ve ülke içi katmadeğerin artması için Sağlık Turizmi başta olmak üzere alternatif turizm çeşitlerinin ülkemize kazandırılması ve bu alanların geliştirilmesi hayati öneme taşıyor” dedi.

Başkan Çakmak; Günsel,  KKTC’nin önünü açmıştır…
Açıklamada son olarak, fuar kapsamında yoğun ilgi gören YDÜ Hastanesi standını ziyaret eden Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Onursal Başkanı Emin Çakmak’ın, Dr. Suat İ. Günsel’in eğitim başta olmak üzere pek çok alanda KKTC’nin Dünya’da kabul görmesinde ve başarı elde etmesinde belirleyici role sahip olduğunu ifade ederek “ Suat Hoca’nın girişimleri ve öncülüğü ile Kuzey Kıbrıs Dünya Sağlık Turizmi sektöründe kendini göstermeye başladı. Bizler bu güne kadar Kıbrısımızda bu alanın gelişmesi için gereken desteği verdik bundan sonra da vereceğiz. Kuzey Kıbrıs gerek turistik gerekse de sunduğu diğer avantajları ile Sağlık Turizmi’nden pay alma potansiyeline sahip bir ülke. Devlet de üzerine düşeni yaparsa bu alanda önemli bir destinasyon olunabileceğine inanıyorum” diye konuştu.