YDÜ Mimarlık Fakültesi Uluslararası ‘Çağdaş Kentin Sorunları’ Konferansında Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 06 Ocak 2016, 16:58
Son Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 11:18

YDÜ Mimarlık Fakültesi; İstanbul’da gerçekleştirilen üçüncü Uluslararası Çağdaş Kentin Sorunları Konferansında temsil edildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre YDÜ Mimarlık Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr. Huriye Gürdallı, ‘Gated States in the Walled City Nicosia’ isimli bildirisiyleYakın Doğu Üniversitesi’ni konferansta temsil etti. İç Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Huriye Gürdallı konferansın birinci gününde sunduğu çalışmasında ideolojik söylem ve pratiklerin mekanı ve mekanın ideolojik karar ve uygulamaları etkileme gücü irdeledi. Ledra Caddesi’nin tarihsel süreçteki değişimi irdeledi. Hem Lefkoşa’yı bölen hem de iki devletin sınırlarını ve kapılarını barındıran ara bölgenin ve Ledra Caddesi’nin tarihsel süreçteki mekansal değişimi kavramsal çalışmanın örneklemini oluşturdu.

Kentsel dönüşümün disiplinlerarası bir bakışla ele alındığı konferansta mimarlık, kent planlama, sosyoloji, tarih, ekonomi ve antropoloji alanlarından katılımcılarla kentlerin plansızlığı ve kayıtdışı uygulamaların yasalaştırılarak meşruiyet kazandırılması konuları derinlemesine tartışıldı.

Açılış konuşmalarında kayıtdışı kentsel yapılaşmanın akademik araştırmalarda bir kavram olarak ortaya çıkışının 1970 lere dayandığı ve ILO nun işgücü ve yoksulluk raporlarında yer almasıyla başladığı belirtildi. Hükümetlerin sosyo ekonomik politikalarının kayıt dışılık durumunu kuvvetlendirdiğine dikkat çekildi. Türkiye yakın tarihinde de AKP hükümetinin söylemine bağlı olarak Ayazma, Sulukule gibi bölgelerin sosyo-mekansal değişimi ve üçüncü köprü, yeni havaalanı ve kanal projeleriyle İstanbul’un mekansal dönüşümü kent planları üzerinden örneklendi.

Yrd. Doç. Dr. Gürdallı, sunumu sonrasındaki soru, yorum ve geri bildirimlerin sürmekte olan araştırmasına önemli katkısı olduğunu bildirerek bilimsel çalışmalara destek sağlayan Yakın Doğu Üniversitesi yönetimine ve yapılan çalışmaların uluslararası platforma taşınmasını teşvik eden Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’na teşekkür etti.