YDÜ Kıbrıs Tarihi Çalışmalarıyla Alman Dergisinde
Eklenme Tarihi: 09 Ocak 2016, 11:52
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:44

Yakın Doğu Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, “The Ottoman Empireʼs tax policy in eighteenth century Cyprus” (18. Yüzyılda Kıbrıs’ta Osmanlı Devleti’nin Uyguladığı Vergi Politikası) başlıklı çalışması Almanya’da çıkan ve 7 Ocak 2016 tarihinde vefat eden Macar Türk bilimci György Hazai’nin editörlüğünü yaptığı uluslararası indeksler tarafından taranan ARCHIVUM OTTOMANICUM dergisinin Kıbrıs özel sayısında İngilizce olarak yayımlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "ARCHIVUM OTTOMANICUM dergisi 1969 yılından beri Almanya’da Harrassowitz Verlag yayın evi tarafından yayımlanmaktadır. Adı geçen derginin Kıbrıs özel sayısında Türkiye’den, Yunanistan’dan, Almanya’dan, Güney ve Kuzey Kıbrıs’tan 15 araştırmacının Kıbrıs Tarihi ve kültürü ile ilgili çalışmaları yayımlanmıştır" denildi.

Prof Özkul, ilgili çalışmasında 18. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin Kıbrıs’ta uyguladığı vergi politikasını anlatmıştır. Söz konusu araştırmada 18 yüzyılda Osmanlı Devleti’nin adadan topladığı vergi miktarları ve çeşitleri verilmiştir. Kıbrıs adasındaki kazalardan toplanan vergiler de çalışmada verilmektedir. Osmanlı Devleti hem gelirlerini artırmak hem de Kıbrıs’taki insanların hayat standartlarını yükseltmek için çeşitli yöntemler denemiş olduğu da çalışmada örneklerle açıklanmaktadır. Ayrıca ilgili çalışmada söz konusu yıllarda adada üretilen ürünler ve bunlardan alınan vergiler de açıklanmaktadır.