YDÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nden Tipografik Çantalar Sergisi
Eklenme Tarihi: 09 Mart 2016, 16:08
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:43


2015-2016 eğitim öğretim yılı güz dönemi Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümü 3. Sınıf Tipografi Dersi öğrencileri yeni bir atölye sergisi daha açtılar.
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre,  baskılarını kendi elleri ile yaptıkları kumaş çantaları sergileyen öğrenciler bu deneyimden oldukça memnun kaldılar. Sergide Berkiye Saif, Atakan Hacikadiroğlu, Berk Özsöz, Deniz Aksoy, Tılsım Demiroğlu, Ayten Erses, Bekir Ruso, Burak Eyigün,Raci Ulutaş, Emre Türk, Deniz Gezmiş Yeşilada, Güner Özyay, Burak Ercan’ın çalışmaları yer aldı.


Sergi açılışında, katılan bütün öğrenci arkadaşları adına konuşan Deniz Aksoy şunları söyledi:  “Temel Sanat Eğitimi dersinde kazandığımız deneyimleri geçtiğimiz dönem Tipografi dersinde tekrar değerlendirdik. Nokta, çizgi, leke ve benzeri sanatsal öğeleri bir kez de tipografinin ışığında ele aldık. Çıkan sonuçları geleneksel bir baskı yöntemi olan yüksek baskı tekniği ile kumaş üzerine bastık ve sonrasında bu kumaşları diktirerek çantalar yaptık. Bizler için bir tasarımın grafik ürüne dönüşme sürecini birebir yaşamış olmak etkili bir deneyim oldu.”
Sergi hakkında Tipografi dersi sorumlusu Öğr.Gör.Dr. Gökhan Okur ise şunları söyledi:  “Tipografi gibi uygulamalı derslerimizin sonuçlarını bu tür küçük etkinliklerle değerlendirmek, öğrencilerimize dönem içi çalışmalarında iyi bir motivasyon sağlıyor.  Yaptıkları çalışmaları sergilemek onlara; hem sergi için bir ürün oluşturma, hem de sergi hazırlama sırasında organize olma deneyimlerini bir arada yaşatıyor.”
Fakülte Dekan Vekili Prof.Dr. Uğurcan Akyüz; sergi açılışında yaptığı konuşmada; ders hocasını ve katılımcı öğrencileri tebrik ederek bu tür sergilerin ve etkinliklerin diğer dersler için de örnek oluşturması temennisinde bulundu.