YDÜ Güzel Sanatlar Ödülleri Topladı
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2016, 12:29
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 10:07
YDÜ Güzel Sanatlar, Ödülleri Topladı

KKTC Kültür Dairesi’nin bu yıl sekizincisini düzenlediği Genç Sanatçılar Resim Yarışmasında; İnci KANSU, Emel SAMİOĞLU ve Güner PİR’den oluşan jüri tarafından yapılan seçmeler sonucunda ödüle layık görülen eserlerle birlikte, 25 katılımcının toplam 68 eseri sergilemeye değer bulunmuştu. Yarışmada ilk defa dijital bir baskıya ödül verilmiş. Sergide dijital çalışmaların önemli bir yer tutması da jürinin geleneksel olan kadar, çağdaş teknolojinin sanatta kullanımına sıcak bakması açısından hayli olumlu bir gelişme olarak da değerlendirilmişti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; seçici kurulun gerçekleştirdiği değerlendirmeler sonucunda beş ödülün dördü şöyle dağıtılmıştı: Başarı Ödülü: Raif KIZIL, “İçimdeki Çığlık-I”, Başarı Ödülü: Mehmet SARİLER, Horoz Dövüşü-III”, Mansiyon Ödülü: Tamer EKENDAL, “I”, Jüri Özel Ödülü: Rahme MANASTIRLI, “Göç-IV”.

Plastik Sanatlar Bölümü Başkanı Öğrt. Gör. Raif DİMİLİLER yarışmaya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Ödül alan bu dört genç sanatçı; Yakın Doğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi lisans ve lisansüstü öğrencilerimizdir. Özellikle öğrencilerimizi yarışma için motive eden Öğrt. Gör. Hasan ZEYBEK’e çok teşekkür ederim. Katılımcı veya eser sayısındaki değişkenlik değil de, bu yıl çağdaş resimleme yöntemleri ve tekniklerinin kullanımını teşvik edeci bir değerlendirme yapılmış olması, gelecek yıllar için gençlere ışık tutacağa benziyor. Sergi düzeni mutlaka daha iyi olabilirdi, ama yarışmanın sürekliliğini sağlayan ve emek veren Kültür Dairesi çalışanlarına teşekkür borçluyuz. Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi, Genç Sanatçılar Resim Yarışmasına katılan, ödül alan veya çalışmaları sergilenen tüm öğrencilerimizi, arkadaşlarımızı yürekten kutlarım.”

Ödül alan eserler dışındaki 41 eseri sergilemeye değer görülen YDÜ GSTF mezunu ya da halen öğrencisi olanlar şunlardı: Bekir RUSO, Deren KALFAOĞLU, Dicle ÖZLÜSES, Fatma N. ÖZOĞUL, Hakan RÜŞLÜ, Hascan İLERİ, Kemal BORAK, Kemal B. CAYMAZ, Necla Ecem ÖZOĞUL, Neriman ŞABAN.