YDÜ Güzel Sanatlar Bakü’de
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2016, 12:11
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 14:18

Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin  organizasyonunu yaptığı İZDÜŞÜM-B sergisi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de açıldı!

Yakın Doğu Üniversitesi, Lefkoşa (Near East University, Nicosia) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; İZDÜŞÜM-B sergisi; YDÜ GSTF’nin 2015-2016 Akademik yılında gerçekleştirmeyi planladığı, BEŞ BAŞKENT BEŞ SERGİ projesi kapsamında (Türkiye-Ankara, Azerbaycan-Bakü, Estonya-Tallin, Saraybosna-Bosna, KKTC-Lefkoşa) yer alan ve sonuncusu fakültenin kuruluşunun onuncu yılında Lefkoşa’da gerçekleştirilecek sergi dizilerinden ikincisi olma özelliğini taşımaktadır.


Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin organizasyonunda; projenin ilk sergisi Ankara’da “İZDÜŞÜM-A” adıyla Galeri Çankaya’da 16-30 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmişti... Projenin ikinci sergisi ise 18-23 OCAK 2016 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de ARTVİLLA Galereyasında “İZDÜŞÜM-B” adıyla gerçekleştirildi.

“İZDÜŞÜM-B” sergisine; YDÜ’den akademisyenler, mezun ve halen öğrenimlerine devam eden öğrenciler ile dışarıda resim çalışmalarını yürüten (isim alfabetik sırası ile) AYSEL MİRKASIMOVA, DEREN KALFAOĞLU, DİCLE ÖZLÜSES, ERDOĞAN ERGÜN, GÖKHAN OKUR, HASAN ZEYBEK, HİKMET ULUÇAM, MEHMET SARİLER, MUSTAFA HASTÜRK, OSMAN KETEN, RAİF DİMİLİLER, RAİF KIZIL ve UĞURCAN AKYÜZ katıldılar.


Katılımcıların farklı tekniklerle yaptıkları toplam yirmibeş çalışmanın yer aldığı sergi açılışında Azerbaycan basının gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekiciydi.

Sergiyi organize eden Prof.Dr. Uğurcan Akyüz; “amacımız olduğu üzere biz sadece sergi açmayı değil aynı zamanda Yakın Doğu Üniversitesi'nin uluslararası tanınırlığını pekiştirmek için, sanat yoluyla katkıda bulunmak için başlattık bu projeyi. Bakü’deki, Kültür Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Akademisi ile görüşmeler yaptık. Birbirine oldukça yakın iki devletin üniversiteleri arasında karşılıklı kültürel ve sanatsal etkinlikler yapmak amacıyla girişimler başlattık. Gerçekleştirdiğimiz bu sergi ve destekleri nedeniyle; Üniversitemiz yönetimine bir kez daha teşekkür ederiz” dedi.