YDÜ Fransa’da Dünyanın En Büyük Nükleer Bilim ve Medikal Görüntüleme Konferansında Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2016, 10:05
Son Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 15:28


Yakın Doğu Üniversitesi Biyomedikal mühendisliği bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Dilber Uzun ÖZŞAHİN’in Massachusetts Genel Hastahanesi ve Harvard Tıp Fakültesi, Nükleer Tıp Moleküler Görüntüleme Radyoloji Bölümü ile yaptığı üç ortak çalışması Fransa'nın Strasbourg kentinde gerçekleşen medikal görüntüleme alanında bilinen en büyük konferans olan Nükleer Bilim Sempozyomu ve Medikal Görüntüleme Konferansında (NSS/MIC) başarıyla sunuldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Yard. Doç. Dr. Dilber Uzun ÖZŞAHİN, Monte Karlo tabanlı nükleer tıp görüntüleme cihazlarının similasyon tekniğini kullanarak tasarlanan Kardiyak Tekli Foton Emisyon Bilgisayarlı Tomografi (Cardiak SPECT) cihazını sunduğunu belirtti.

Kardiyak SPECT Cihazı İki Katı Kadar Daha İyi Performansa ve Maliyete Sahip

Yrd. Doç. Dr. Dilber Uzun ÖZŞAHİN, tasarlanan Kardiyak SPECT cihazı doğasından dolayı hastadan 3-boyutlu fonksiyonel bilgi vermektedir. Cihaz, NM530c kardiyak SPECT (GE) sistemiyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçta, cihazın iki katı kadar daha iyi performansa ve maliyete sahip olduğu gösterilmiştir dedi.

ÖZŞAHİN ikinci çalışmasını ise, Massachusetts Genel Hastahanesi ve Harvard Tıp Fakültesi, Nükleer Tıp Moleküler Görüntüleme Radyoloji Bölümü’nde, lazer ışınları kullanarak sintilatör kristallere optiksel bariyerler koyma tekniği ile tasarlanan, dedektörün içsel çözünürlüğünü alt-mm’ye kadar düşüren yöntemin sonuçları, seryum katkılı lutetium yitrium ortosilikat (LYSO) sintilatör kristalleri kullanılarak nükleer görüntüleme tekniği olan Pozitron Emisyon Tomografi (PET) cihazı üzerinde yapılan deneysel uygulamaların gösterildiğini söyledi.

Nükleer Bilim Sempozyumu ve Medikal Görüntileme Konferansında sunulan üçüncü çalışma ise, foton sayan dedektörleri için lazer sinyali kullanılarak monolotik sintilatör kristali kesme yöntemi geleneksel mekaniksel kristal kesme yöntemine alternatif olarak kullanıldığını belirten Özşahin, bu çalışmada farklı kalınlıklarda kristaller kullanılıp farklı optiksel bariyerlerin performanslarının sunulduğunu vurguladı.

Açıklamada, sonuçların geleneksel kristal kesme yönteminin tüm dezavantajlarını avantaj haline getirecek tekniğin, tüm foton sayan dedektörde kullanılabileceğini göstermiştir denildi.