YDÜ, “1. Uluslararası Hücre Ölümleri Araştırma Kongresinde” Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 12:22
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 10:14
Yakın Doğu Üniversitesi “1. Uluslararası Hücre Ölümleri Araştırma Kongresinde” Temsil Edildi

Hücre Ölümlerinin Nedenleri Tartışıldı

Hücre Ölümü Araştırma Derneği’nin (HÖAD) Türkiye’de ilk kez düzenlediği ve alanında dünya çapında otorite isimlerin katıldığı “1. Uluslararası Hücre Ölümleri Kongresi (1st International Cell Death Research Congress) İzmir’de gerçekleştirildi. Türkiye’de sağlık alanındaki araştırmalardaki problemlerin ve çözüm önerilerinin de tartışıldığı Kongre’de Yakın Doğu Üniversitesi de yerini aldı.

Dünyadaki Son Gelişmeler Anlatıldı

Kongrede kanser, oto-immun ve dejeneratif hastalıklara yönelik tedavilere ışık tutacak önemli yaklaşımların değerlendirildiği dört günlük organizasyonda; “Kanser ve Hücre Ölümü İlişkisi”, “Kök Hücre ve Tedavi Yaklaşımları”, “Bağışıklık Sistemi ve Hücre Ölümü İlişkisi”, “Hücre Ölümü ve Hastalıkların Tedavisi Yaklaşımı”, “Doğal Ürünlerin Kanser Tedavisinde Kullanım Potansiyeli” gibi konu başlıkları ile dünyadaki son gelişmeler anlatıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kongrede Yakın Doğu Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü ve araştırma ekibinde Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Seda VATANSEVER, Sinem AKÇALI, Mujde KIVANÇ, Mehtap KOÇAN, Ferdiye TANER’in yer aldığı “Can Adv36 Induce 3T3-L1 Preadipocytes into Mature Adipocytes” isimli araştırma, Dr. Ferdiye TANER tarafından sunuldu.

Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ: “Sağlığa Ve Bilime Katkı Koymak İçin Çalışmalara Devam Edeceğiz”

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve DESAM Müdürü Prof. Dr. Tamer ŞANLIDAĞ, Yakın Doğu Üniversitesi olarak konferansta yer almaktan mutlu olduklarını ifade etti. “Hastalıkların mekanizmalarının anlaşılmasında hücresel düzeyde yapılan araştırmalar daha da önem kazanmaya başladı. Biz de Yakın Doğu Üniversitesi olarak bu konuda DESAM çatısı altında çalışmalar yapmaya başladık ve Celal Bayar Üniversitesi ile birlikte birçok proje yürütmeye başladık. Kongrede birlikte yürüttüğümüz projelerden birisini sunduk. Çalışmalarımız devam edecek; sağlığa ve bilime katkı koymak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.