Yakın Doğu Üniversitesi’nin Futbolcu Robotlarının Rakipleri Belli Oldu
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 13:27
Son Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2020, 14:45


Yakın Doğu Üniversitesi Robotik laboratuvarında yapay zekayla geliştirilen NEUIslanders robotik futbol takımının Japonya’da düzenlenecek Robotik Dünya Kupasındaki rakipleri belirlendi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, yapılan kura çekimine 3. torbadan katılan NEUIslanders B grubunda yer alarak Çin, İran, Japonya ve Kanada temsilcileri ile eşleştiği belirtildi.

Şampiyonlarla Yarışacak…
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına 6. kez yarışmaya katılan NeuIslanders, daha önce iki dünya şampiyonluğu bulunan Çin'in Zhejiang Üniversitesi, iki İran şampiyonluğu bulunan Tahran Politeknik Üniversitesi, Japonya'dan Ulusal Teknoloji Üniversitesi ve Kanada'dan Laval Üniversitesi ile yarışacak.

Bu yıl dünyanın prestijli üniversitelerinden biri olarak gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile Harvard Üniversitesini ön elemelerde geride bırakarak, dünya kupasına giden NEUIslander, 2016 yılında Eindhoven, Hollanda’da düzenlenen robotik Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Avrupa 3. oldu. Takım, 2016 yılında da Leipzig, Almanya’da düzenlenen RoboCup’ta ezeli rakiplerine karşı galibiyetler alarak dünya kupasını 9. sırada bitirdi.

Hedef İlk Altıya Girmek…
Rakiplerini değerlendiren Takım kaptanı Ersin Aytaç, orta zorlukta bir grupta yer aldıklarını düşündüğünü söyledi.

Yarıştıkları grupta 6-8 puan arasında puan toplayarak bir üst tura çıkabileceklerini ifade eden Aytaç, ilk altıya girmeyi istediklerini ve hedeflerine adım adım ilerleyeceklerini dile getirdi.

NEUIslanders takımı üyelerinin 25- 31 Temmuz tarihleri arasında yapılacak dünya kupası için 21 Temmuz'da Japonya’ya hareket edeceklerini anlatan Ersin Aytaç, “23 Temmuz'dan itibaren de Japonya'da son antrenmanlarımızı yaparak en iyi şekilde yarışmaya başlayacağız” dedi.