Yakın Doğu Üniversitesi’nin En Son Teknoloji Harikası Aracı RA 27 Görücüye Çıktı
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2016, 17:05
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 09:14
Yakın Doğu Üniversitesi’nin En Son Teknoloji Harikası Aracı RA 27 Görücüye Çıktı

Yakın Doğu Üniversitesi AR-GE ekiplerinin 750 saatlik çalışması sonucunda tamamen güneş enerjisiyle çalışan, 100’den fazla özel üretilmiş parçadan oluşan araç RA 27, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları geçit töreninde yerini aldı..

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları çerçevesinde, KKTC'nin onur konuğu TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul TÜRKEŞ’in de hazır bulunduğu 20 Temmuz resmi geçit töreninde Yakın Doğu Üniversitesi’nin teknoloji harikası ve tamamen güneş enerjisiyle çalışan aracı RA 27 protokolü ve halkı selamladı. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı resmi geçit töreninde RA 27 ile birlikte 2 yıl önce üretilen ve ülkemizin ilk yerli otomobili olarak tescil edilen RA 25 de resmi geçit töreninde yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin En Son Teknoloji Harikası Aracı RA 27 Görücüye Çıktı

Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL: “Yakın Doğu Ailesi İçin iki Gurur Yaşandı”…

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL de yaptığı açıklamada “Bugün Yakın Doğu ailesi ve sevenleri için çifte sevinç, çifte gurur yaşandı. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı resmi geçit töreninde hem ülkemizde üretilen ilk yerli araba olan RA 25 hem de en son teknoloji ile üretilen yeni arabamız RA 27 resmi geçit töreninde birlikte yer aldılar. İnovasyon merkezindeki arkadaşlarımızla, öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimizin yoğun çalışmaları sonucunda üretilen RA 27 en son teknolojiler kullanılarak üretildi. Üretim aşamasında günlerce ter döken ve emeklerini esirgemeyen öğretim üyelerimizle, öğrenci ve çalışanlarımızın bilgilerine, ellerine ve yüreklerine sağlık” dedi. Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Güney Afrika’da gerçekleştirilecek ve Mercedes, Audi gibi dev araba markaları ile yarışarak 2016 Sosal Solar Challenge yarışmasında Üniversitemizi ve ülkemizi temsil edeceğini sözlerine ekledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin En Son Teknoloji Harikası Aracı RA 27 Görücüye Çıktı

Saatte 150 Km Hıza Ulaşabiliyor…

Yakın Doğu Üniversitesi Araştırma-Geliştirme ekiplerinin yaptığı 750 saatlik bir proje çalışmasıyla, tamamen güneş enerjisiyle çalışan ve 1800 Watt gücünde doğru akımlı iki motora sahip olan üstün teknoloji ürünü RA 27, 392 özel üretilmiş güneş enerjisi paneline ve 416 pile sahip. Dört tekerlikli olarak üretilen RA 27 saatte 150 km hıza ulaşabiliyor ve hiç güneş ışığı olmadığında dahi 440 km yol yapabiliyor. RA 27 gerekli işlemlerin tamamlanmasından sonra plakalanarak RA 25 den sonra ülkemizde üretilen ikinci araba olma özelliğini taşıyacak.

24 Eylül- 1 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek ve 8 gün sürecek 4100 km’lik South African Solar Challenge yarışı FIA (Federation Internationale de l’Automobile – Uluslararası Otomobil Federasyonu) ve Güney Afrika Cumhuriyeti Federasyonu tarafından düzenleniyor.

Haberin Videosu