Yakın Doğu Üniversitesi’nin de Paydaşı Olduğu “Herkes için Kütüphane” Projesi Paydaşlar Toplantısı Ankara’da Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 12 Ekim 2017, 11:09
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:36

Yakındoğu Üniversitesi’nin de paydaşı olduğu Herkes için Kütüphane projesinin 2017 yılı 2. Paydaşlar toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ Büyük Kütüphane Koleksiyon koordinatörü Emre Karahasan’ın katıldığı toplantıda HİK (Herkes için Kütüphane) Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçük, Projenin son dönemde yaptığı faaliyetler hakkında bilgiler verdiği belirtildi.. Etki Değerlendirme Çalışma Grubu’ndan Dr. Zehra Taşkın ise, projenin kütüphanelerde yaptığı etkiyi sayılarla dile getirdiği vurgulandı.

Karahasan; “HİK Programı İle Vatandaşlar İçin Birer “Cazibe Merkezi” Haline Getirmek”

Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane Kolleksiyon koordinatörü Emre Karahasan, Resmi sloganı “Yerel Dönüşüm, Küresel Erişim” olan HİK Programı ile ilgili açıklamalarda bulunarak;  “il, ilçe ve belde belediyelerine ait belirli sayıdaki yerel yönetim kütüphanesinde köklü bir değişim ve gelişimin harekete geçirilerek bölgelerindeki vatandaşlar için birer “cazibe merkezi” haline gelmeleri öngörülmektedir”dedi.

HİK Programının sadece yerel yönetim kütüphanelerini toplum merkezlerine dönüştürmekle kalmadığını belirten Karahasan, aynı zamanda kadınlara, yaşlılara, gençlere, işsizlere, engellilere, ve kırsal kesimlerde yaşayanlara, etki değerlendirme alanlarına da dahil olan, ekonomik gelişme, eğitim, iletişim ve kültür konularında kazanımlar sağlayacağını vurguladı.Karahasan, toplumdaki paydaşlar, özel sektör ve STK’lar tarafından da desteklenen program çalışmalarının sürdürülebilirliği için gerekli çalışmalar yapılacaktır dedi.

HİK Programı ile Vatandaşların Yaşam Kalitesinin Yükseltilmesini Sağlamak

Karahasan HİK Programının vizyonu ile ilgili yaptığı açıklamada ise,  Yerel yönetimlere bağlı kütüphaneleri toplum merkezlerine dönüştürerek, kadınlara, yaşlılara, gençlere, işsizlere, engellilere ve kırsal kesimlerde yaşayanlara;  ekonomik gelişme, eğitim, iletişim ve kültür konularında katkıda bulunarak, onların yaşam kalitelerini yükseltmek olduğunu belirtti..

Karahasan, HİK Programının üstlendiği misyonu ise, vizyonda sözü edilen kütüphaneleri, vatandaşların bilgi gereksinimlerini karşılayan birer cazibe merkezi haline getirmek olduğunu söyleyerek dileyen herkesin HİK programına ilişkin çalışmaları http://www.herkesicinkutuphane.org adresinden de takip edebileceğini vurguladı.