Yakın Doğu Üniversitesi’nin Akademik Yükselişi
Eklenme Tarihi: 25 Ocak 2016, 16:52
Son Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 16:22

- Yayınlarına yapılan bilimsel atıflar ile KKTC’de birinci sırayı alan Yakın Doğu Üniversitesi, bu alanda Türkiye’de ilk yirmi üniversite içinde ve dünya genelinde ilk iki bin üniversite arasında yer aldı.

Webometrics tarafından Google Scholar üzerinden yapılan ölçümlemede 16.714 atıf alan Yakın Doğu Üniversitesi, KKTC’de bilimsel atıflarda birinci olmasının yanısıra Türkiye genelinde yayınları atıflanan ilk yirmi üniversite arasına girerek dünya genelinde yayınları en fazla atıf alan 2000 üniversite arasında yer aldı.Webometrics verilerine dayalı olarak yapılan değerlendirmeye göre Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde yapılan araştırmalar ve yayınlara yapılan atıflar, üniversiteyi KKTC’de birinci sıraya taşıdı.


Yakın Doğu Üniversitesi KKTC’de Birinci Sırada…
Yapılan değerlendirme sonucunda dünya genelinden 2000, KKTC’den iki üniversitenin yer aldığı listede, Yakın Doğu Üniversitesi 16.714 atıf ile KKTC’de birinci sırada, dünya genelinde ise 1321. sırada bulunuyor. Türkiye genelindeki değerlendirmede ise 19. sırada olan Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye genelinde yayınlarına en çok atıfta bulunan üniversiteler içinde ilk 20’de yer alıyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sadece enstitü profillerinin seçildiği ve aynı kurumdaki yayınların isminin başka yayınlarda ne kadar geçtiğinin Google Scholar Citations (Google Biliminsanları Atıfları) üzerinden belirlenerek yapılan sıralamada Yakın Doğu Üniversitesi’nin ilk 2000 üniversite arasında bulunduğu kaydedildi.


Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu: “Bu Sonuç, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Uzun Yıllara Dayanan Araştırma Geleneğinin, Bilimsel Proje Desteğinin Ve Akademik Teşvikinin Bir Ürünüdür ”
Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Yakın Doğu Üniversitesi olarak duydukları gurur ve mutluluğa değinen ve sonucun rastlantısal olmadığına vurgu yapan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak, 35 yıllık eğitim hayatımızda daima eğitim kurumlarının sadece bilgi aktarma yeri olmadığına; var olan bilgiyi yeniden üreterek yeni bilgiler ile geleceğe ışık tuttuğuna inanarak ilerledik. Bugün, dünya genelinde yayınları en çok atıf alan 2000 üniversite arasında olmamız da bu inancımızın bir sonucudur. Özellikle bilginin yenilikçi bir anlayışla üretilmesi konusunda gösterdiğimiz hassasiyet ve akademisyenlerimize verdiğimiz destek ile bu sonucu almış bulunuyoruz. Üniversitemizin sadece bilimsel araştırmalar için kurmuş olduğu Center of Excellence ve DESAM (Deneysel Sağlık Bilimler Araştırma Merkezi) gibi merkezleri de yine bu anlayışımızın ürünleridir.” dedi. Üniversite olarak akademisyenlerine bilimsel proje geliştirme ve araştırma  konusunda önemli destekler sağladıklarına vurgu yapan Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, “Bilimsel araştırmaların yapılabilmesi için gerekli tüm altyapıyı oluşturmak için çalışıyoruz. Tüm birimlerimizin kendi alanlarına uygun, son teknoloji ile donatılmış laboratuarları var. Burada asıl nokta, öğrencilerin de bu laboratuarlarda bilim ile yoğrularak yeni bilgilerin üretilmesi sürecinde deneyim sahibi olmaları ve üniversitemiz bünyesindeki seçkin biliminsanlarının rehberliğinde önemli bilimsel projelere katkı koymaları. Yeni nesillerin hocalarının bilimsel birikimlerinden yararlanarak yeni bilgi üretme ve farklı keşiflerde bulunmalarının en büyük destekçisiyiz. Bu  sebeple de özellikle Yüksek Lisans ve Doktora eğitim programlarına önem veriyorz. Başlattığımız ‘Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı” ile, yüksek lisans ve doktora yaparak kendini bilim alanında geliştirmek isteyen öğrencilere burslu eğitim imkanı sunuyoruz. Bu sene başlattığımız bu program, önümüzdeki senelerde tüm bölümlerimizde uygulanacak. Aldığımız başvuruları en iyi şekilde değerlendirerek hem bu programlara dahil olan öğrencilerimizin hayatlarına hem de ilgili oldukları bilim alanına katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Haberin Videosu