Yakın Doğu Üniversitesi’nde Katarakt Ameliyatlarını Kolaylaştıracak Yeni Teknolojik Alet Çalışmaları Yürütülüyor
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2017, 14:09
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:19

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Veteriner Hekimliği Fakültesi ile Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuvarı’nın işbirliği ile katarakt ameliyatlarının daha hızlı yapılmasını sağlayan ve hata payını düşürecek ameliyat aleti çalışmaları yürütüldüğü bildirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, göz hastalıklarında sık rastlanan katarakt ameliyatlarında kullanılmak için üzerinde çalışılan aletin ilk denemelerinden olumlu sonuçlar alındığı belirtildi.

Hata Payını Düşürecek bir Alet Üzerinde Çalışılıyor…
Her sene dünyada 20 milyon’dan fazla Katarakt ameliyatı yapılmasına rağmen hasta sayısının artmaya devam etmesinden yola çıkarak çalışmaya başladıklarını belirten Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesinden Dr. Çağrı Gültekin, hayvanlarda da görülen katarakt hastalığında ameliyatın tek çare olduğunu belirtti.

Dr. Gültekin katarakt ameliyatını daha hızlı ve hata payını düşürecek bir ameliyat aleti geliştirmek için çalışmaya başladıklarını ve ilk denemelerden oldukça olumlu sonuçlar alındığını söyledi.


Yaşlılık En Büyük Katarakt Etkeni…
Katarakt oluşumuna ilişkin bilgiler paylaşan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Koray Karadayı da, Lens’in şeffaflığının azalmasına bağlı katarakt geliştiğini ifade etti.

Doç. Dr. Karadayı katarakt gelişimine bağlı olarak şunları anlattı: “Zamanla esnekliği azalan lensin şeffaflığının azalması ile sarımtırak bir renk olmaya başladığını, yıllar içinde bu sarı rengin daha da koyu sarıya dönerken sonunda kahverengi olduğunu buna yaşa bağlı katarak adı veriliyor. Katarak ‘ın en fazla görülen tipi yaşlanmaya bağlı olan 50 yaşından sonara görülen “Senil” dir. Katarakt bazı durumlarda gözde travma, elektrik çarpması, şeker hastaların da ani kan şekeri düzeyi değişmelerinden kaynaklanabiliyor.”

3 boyutlu Yazıcı Laboratuarında basılan malzemeler deneniyor…
Yakın Doğu Üniversitesi 3D Laboratuvarı çalışanlarından Ersin Aytaç, 3boyutlu yazıcı laboratuarında basılan bir malzemenin hemen hayvan hastanesinde denenebildiğini böylelikle bu alanda AR&GE çalışmalarının oldukça hızlı olduğunu belirtti.

3boyutlu yazıcılarla tıp ve mühendislik dünyasının birbiri ile çalışması açısından çok faydalı olduğunu belirten Aytaç, kampus içerisinde bulunan İnovasyon merkezi, veteriner fakültesi ve Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nin kendileri için çok büyük bir şans olduğunu söyledi.