Yakın Doğu Üniversitesi’nde Futbol Hariç Tüm Dallarda 1450 Sporcu ile 2016-2017 Sezonunda 59 Şampiyonluk
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2017, 14:28
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 16:05

Eğitim alanında Kıbrıs’ta ve dünyada önemli bir referans noktası haline gelen Yakın Doğu Üniversitesi, sportif alanda gerçekleştirdiği örnek atılımlarla da ada sporunun uluslararası arenaya taşınmasına ve kıtalara damga vuran bir ivme kazanmasına öncülük ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi 2016-2017 öğretim yılında bugüne kadar tamamlanan şampiyonlarda futbol hariç diğer tüm dallarda 1450 lisanslı sporcu ile tüm branşlarda toplam 59 şampiyonluk elde etti.

Kıbrıs Türk halkını dünyaya eğitimle olduğu kadar sporla da bütünleştirme vizyonuyla yola çıkan ve kurduğu Kadın Basketbol Takımı’yla 2016-2017 sezonunda Türkiye Kupası’nı, Eurocup Şampiyonluğu ve Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi Şampiyonluğu’nu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne getiren Yakın Doğu Üniversitesi, diğer spor alanlarında farklı branşlarda elde ettiği ulusal ve uluslararası başarılarla ülkemizi dünya gündemine taşınmasına öncülük etti.

Dünya kadın basketbolunun önemli isimlerinin bulunduğu ve çok tecrübeli oyunculardan kurulu Kadın Basketbol Takımıyla mücadele ettiği Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe’yi yenerek lig şampiyonluğuna ulaşması ile adını geniş kitlelere duyuran Yakın Doğu Üniversitesi, diğer spor alanlarında da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti   Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen üniversitelerarası müsabakalarda da atletizm, basketbol, bisiklet, satranç, darts, tenis, futsal, yüzme ve güreş branşlarında hem kızlarda hem de erkeklerde şampiyonluklar elde etti. Ayrıca Yakın Doğu İlkolu’nun yüzme, badminton, atletizm ve tenis gibi branşlarda kazandığı 5 şampiyonluk ile  Yakın Doğu Koleji’nin basketbol, yüzme, koşu, kros, atletizm gibi branşlarda elde ettiği 15 şampiyonluk 2016-2017  yılının Yakın Doğu Üniversitesi’ni adına sportif başarıları arasında yer almaktadır.

Basketbolda Sezonun Tüm Kupalarını Müzesine Götürdü…

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı  mücadele ettiği 2016-2017 sezonunda mücadele ettiği Avrupa ve Türkiye’de sezonun bütün kupalarını KKTC’ye getirirken aynı zamanda Basketbol Büyük Erkeklerde Kıbrıs Vakıflar Bankası Basketbol Büyük Erkekler Ligi  Şampiyonu, Cumhurbaşkanlığı Kupası Şampiyonu, Cumhuriyet Kupası Şampiyonluklarını elde eden Yakın Doğu Üniversitesi, Genç Erkeklerde; Kıbrıs Vakıflar Bankası Basketbol Genç Erkekler Ligi Şampiyonu, Mehmetali Aksay Genç Erkekler Turnuvası Şampiyonu, Yıldız Erkeklerde ise Kıbrıs Vakıflar Bankası Basketbol Yıldız Erkekler Ligi Şampiyonu ve  Atilla Topaloğlu Yıldız Erkekler Turnuvası Şampiyonu  oldu.

Yüzmede Kırılmadık  Rekor Bırakmadı…

Yüzmede 2016-2017 sezonunda Yıldızlar, Küçükler ve Büyükler kategoilerinde hem kızlarda hem de erkeklerde şampiyon olan Yakın Doğu Üniversitesi, 12 yaş grubunda 8 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti rekoru elde etti. Yakın Doğu Üniversitesi’nin tecrübeli yüzme antrenörleri tarafından yetiştirilen ve yoğun antremanlarını Yakın Doğu Üniversitesi’nin 1997 yılında hizmete giren Olimpik Kapalı Yüzme Havuzunda gerçekleştiren Yakın Doğu’nun genç sporcuları bu alanda da bir çok rekora imza attı.

Güreşte başarının ismi Yakın Doğu Üniversitesi Oldu…

Güreş alanında da başarısını ortaya koyan Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Erkeklerde  Büyükler Greko-Romen Güreş Müsabakası, Mehmet Şemmedi Büyükler Serbest Güreş Müsabakası, Büyükler Serbest Güreş Müsabakaları, Rifat Şener Serbest Güreş Müsabakası, Rauf Denktaş Büyükler Serbest Güreş Müsabakaları, Ali Çerkez Serbest Güreş Müsabakaları, Raif Kaya Büyükler Güreş Müsabakaları şampiyonluklarını  elde etti.

YDÜ’nün Genç Yıldızları Badminton, Voleybol, Santranç ve Hentbolda da Parladı…

Badminton Yıldız Kızlar ve Yıldız Erkeklerde Carlton Badminton Yıldızlar Ligi Şampiyonluğunu alan Yakın Doğu Üniversitesi, Voleybolda Euro Valensia 2017, Rauf Raif Denktaş Kupası ve 16. Levent Soykut Kupası Şampiyonluk kupalarını müzesine götürürken, Satranç’ta    Federasyon Kupası Şampiyonu, Hentbol Büyük Bayanlarda ve Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Kupası Şampiyonu, Büyük Erkeklerde ise Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği Kupası ve Süper Kupa Şampiyonu oldu. 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği yüzme kız, yüzme erkek, badminton erkek, atletizm kız ve teniz kız takımlarında şampiyonluk kupalarını kazandı. Yakın Doğu Koleji de KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın  2016-2017 Eğitim Öğretim yılında düzenlediği Lise Basketbol Erkek, Lise Yüzme Kız, 15 Kasım Yol Koşusu Lise Kız, 15 Kasım Yol Koşusu Ortaokul Erkek, 27 Aralık Lise Kız, 27 Aralık Orta Erkek, Ortaokul Basketbol Erkek, Lise Kros Erkek, Lise Kros Kız, Ortaokul Kros Kız, Ortaokul Kros Erkek, Ortaokul Atletizm Erkek, Lise Atletizm Kız, Ortaokul Yüzme Kız, Ortaokul Yüzme Erkek takımları şampiyonlukları kazandılar.

Üniversiteler Arası Spor Oyunlarında takım Olarak Hem Kızlarda hem de Erkeklerde Şampiyon Yakın Doğu Üniversitesi….

KKTC Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen 16, Üniversiteler Arası Spor Oyunları çerçevesinde düzenlenen 15 ayrı branştaki oyunlarda Yakın Doğu Üniversitesi Kadın takımları Atletizim, Basketbol, Bisiklet, Satranç, Teniz ve Yüzme, Erkek takımları ise Atletizm, Basketbol, Bisiklet, Darts, Futsal, Güreş ve Yüzme dallarına, toplamda ise 13 branşta şampiyonluk kazandı.  Oyunların Genel Klasmanında ise Yakın Doğu Üniversitesi Kadın ve Erkek takımları oyunları şampiyon olarak tamamladı.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat GÜNSEL’in Basın Duyurusu

Doç. Dr. İrfan GÜNSEL: “ Çok Çalışmanın Önünde Hiçbir Engel Durmaz”

Elde edilen başarıların tesadüfi olmadığını vurgulayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, çalışarak gidilen her yolda başarının mutlaka geleceğini söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Spor Kulübünün futbol hariç diğer tüm branşlarda 1450 lisanslı sporcuya sahip olduğunu belirten Doç. Dr. GÜNSEL, hedeflerinin sadece sporcu yetiştirmek değil, iyi ve ahlaklı insan, başarılı sporcu, topluma faydalı bireyler yetiştirmek olduğunu bunun için de gerekli alt yapıları oluştumak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. Özverili çalışmanın  ve inanmanın başarıları getirdiğinin altını çizen Doç. Dr. GÜNSEL, “Elde edilen bu önemli başarılar ekip olarak, planlı, programlı ve özverili çalışmaların bir sonucudur” dedi.

“Spor alanındaki başarılar eğitimle harmanlanıyor…”

Üniversitelerinin vizyonunu ve işlevlerini bir gökkuşağına benzeten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, “Gökkuşağının içinden bir rengi alırsanız artık onu gökkuşağı olarak niteleyemezsiniz. Üniversiteler sadece eğitim alanındaki çalışmaları ile değil, spor faaliyetleri sosyal etkinlikleri, araştırmaları ile hayatın içinde olmalıdır. Eğitim öğretim üniversitesi olmak isterseniz tüm renklere sahip olmanız gerekir. Spora verdiğimiz önem de buna olan inancımızdandır. Spor, içerisinde hiç bir kötülük bulamayacağınız bir alan. Spor ruhunuz, gençliğiniz ve ülkeniz için değerlidir. Kıbrıs Türk halkı olarak sportif başarının ve kupaların peşinde koşmamızın en önemli sebeplerinden biri  Kıbrıs Türk halkının uluslararası arenadaki varlığını tescilleme en büyük amacımızdır. Bizler tüm alanlarda bize uygulanan izolasyonlara rağmen yeteneklerimizi dünya çapında sergileyerek kıtalı insanlar gibi önemli başarılara imza atabileceğimizi göstermek istiyoruz. Spor da bu yeteneklerimizi gösterebileceğimiz ve bunu kupalarla tescilleyebileceğimiz önemli bir alan” şeklinde konuştu.

Doç. Dr. ATAMTÜRK:  “Günü Birlik Başarı için Değil, Başarının Sürekliliği Için Çalışacağız…”

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Doç. Dr. Hakan ATAMTÜRK  bu yıl üniversite sporları ve ferdi olarak spor dallarında bir çok başarılara imza attıklarını, ülkemizin ve Yakın Doğu Üniversitesinin adını duyurmaya çalışmaya devam edeceklerini vurguladı. İnsana yatırım yaparak sporu yeniden ayaklandırmayı istediklerinin altını çizen Doç. Dr. ATAMTÜRK, “Sporun her dalında Yakın Doğu Üniversitesini zirveye taşımak, ve gençlere şans tanımak istiyoruz” dedi.

Başarılardaki en büyük etkenin yönetim ve teknik kadronun koordineli çalışması olduğunu belirten Doç. Dr. ATAMTÜRK, “Sporcu arkadaşların da fedakarlıkları ile başarı yolunda ilerledik. Günü birlik başarılar kazanmak değil, bu başarıların devamlılığını yaşatmak, yetenekli gençlere kendilerini diğer arkadaşlarla yarışıp görme fırsatını vermek, insanların üzerine karakteristik özellikler koymak istiyoruz. Ayrıca gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak sportif aktivitelere kültüre sanata yönlendirmek amacıyla her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz”  ifadelerini kullandı.

Haberin Videosu