Yakın Doğu Üniversitesi’nde ‘Çocuklar Yaşadıklarından Öğrenirler’ Çalıştayı Gerçekleştirildi
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2015, 09:37
Son Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2020, 11:16

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Engelsiz Bilişim Günleri kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi Lacivert Salon’da ‘Çocuklar Yaşadıklarından Öğrenirler’ çalıştayı gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi< Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Center of Excellence’a bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi organizasyonu ile gerçekleşen çalıştaya Dr. Matteo Perchiazzi ve Bahçeşehir Üniversitesinde Osman Öztürk, Yrd. Doç. Dr. Çağla Garipağaoğlu konuşmacı olarak katıldılar. Çalıştayın moderatörlüğünü Uz. Menil Çelebi, Av. Mehmet Ekin Vaiz, Doç. Dr. Ahmet Güneyli, Doç. Dr. Umut Koldaş gerçekleştirdi. Odak grup çalışması ile mevcut sorunların tesbiti ve öneriler tartışıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi< Center of Excellence’a bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi Eş Başkanı Doç. Dr. Zehra Altınay’ın açılış konuşması ile başlayan çalıştay, “Çocuklar Yaşadıklarından Öğrenirler” şiirinin okunması ve çalıştayın kapsamı hakkında bilgi verilmesi ile devam etti.

Yapılan Konuşmalarda Odak Noktası Çocukların Aile Eğitiminin Ve Kendi Potansiyellerinin Önemi Oldu…

KKTC Cumhurbaşkanı eşi Meral Akıncı’nın konuşması ile devam eden çalıştayda Meral Akıncı, çocuğun beklenti ve ihtiyaçlarının öneminden, aile eğitiminden ve yapılan çalıştayın öneminden bahsetti. Çalıştay kapsamında düzenlenen şiir yarışmasının düzenleme kurulunda yer alan Türkiye Bilişim Derneği II. Başkanı Koray Özer de, çocuğun hayallerinin ve potansiyelinin önemli olduğuna dikkat çekti. Center of Excellence Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ise yapmış olduğu konuşmada “çocuklar yaşadıklarından öğrenir; anne babalar ve öğretmenleri olarak bizlere düşen görev çocuklarımıza güzel örnekler oluştururken bugünkü dünyada doğruları nasıl alacaklarını filtrelemeyi öğretmek” dedi.

Şiir Yarışması Ödül Töreni İle Devam Etti…

Çalıştay, ‘Herkes için Yaşam’ temalı düzenlenen şiir yarışması ödül töreni ile devam etti. Doç. Dr. Fahriye Altınay, Doç. Dr. Zehra Altınay ve Koray Özer’in düzenlediği şiir yarışmasında; Buğçe Küçük, Ömer Suay, Mustafa Hürses, Doç. Dr. Ahmet Güneyli, Orkun Bozkurt, Günay Kibrit, Çelen Çağansoy juri üyesi olarak görev aldı. Yarışma sonucuda, Alayköy İlkokulu, Beyarmudu İlkokulu, Doğa İlkokulu, Hamitköy İlkokulu, Karakol İlkoklu, Necati British İlkokulu, Şht. İlker Kartel İlkokulu, Yakın Doğu< İlkokulu, TED Kuzey Kampus Koleji Engelsiz Yürekleri Yetiştiren Okullar plaketine layık görüldü. Yarışmaya katılan çocuklar, “Engelsiz Yürekler” sertifikası almaya hak kazandı.