Yakın Doğu Üniversitesi Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği 17. Ulusal Konferansına Katıldı…Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cavit Atalar’a Liyakat Ödülü Verildi…
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2018, 13:03
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 11:59

Yakın Doğu Üniversitesi Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü ile Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar, İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği 17. Ulusal Konferansı’na katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği (ZMGM) Derneği tarafından her iki yılda bir düzenlenen ve 20 oturumda 130’un üzerinde bildirinin sunulduğu konferansa, Prof. Dr. Cavit Atalar, Bilim Kurulu üyesi ve Oturum Başkanı olarak katıldı.

Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Dünya Birliği Başkanı Prof. Dr. Charles Ng ile Yeni Zelanda Canterbury Üniversitesinden Prof. Dr. Misko Cubrinovski, Boğaziçi Üniversitesinden Prof. Dr. Gökhan Baykal ile Yıldız Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Berilgen Ord. Prof. Dr. Hamdi Peynircioğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansta, Prof. Dr. Atalar’a Birliğin simgesi olan kravat hediye edildi.

Yapay Sinir Ağları Kullanılarak Kuzey Lefkoşa İnce Daneli Zeminlerinin Sınıflandırılması Sunuldu…
Konferansta, Prof. Dr. Braja Das, Dokuz Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Akgün ve Özkan Özdağ, Yakın Doğu Üniversitesi'nden Hilmi Dindar ve Arif Özyankı ile birlikte hazırladıkları “Yapay Sinir Ağları Kullanılarak Kuzey Lefkoşa İnce Daneli Zeminlerinin Sınıflandırılması” isimli bildiriyi sundu. Bildiride, Kuzey Lefkoşa ince daneli zeminleri için Yapay Sinir Ağları eğitim algoritması kullanılarak tahmin edilen Atterberg değerlerinden, zemin sınıflandırılması değerlerine ulaşmaya çalışıldı. Bu çalışmada kum, silt, kil, likit limit ve plastisite indeksi değerleri tespit edilen örnekler çalışmanın birinci bölümünde dane dağılımı değerlerinden likit limit ve plastisite indeksi değerleri tahmin edilmeye çalışılmış olup, ikinci bölümde ise tahmin edilen bu değerlerden zemin sınıflandırılmaları bulundu.


Prof. Dr. Cavit Atalar’a Liyakat Ödülü Verildi…
Yakın Doğu Üniversitesi Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Müdürü ile Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar’a, ulusal ve uluslararası seviyede yaptığı çalışmalarla mesleğe, araştırma, eğitim ve uygulama alanlarında üstün katkılar getirdiği için Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği (ZMGM) Derneği tarafından “Liyakat Ödülü” verildi.

İstanbul Üniversitesinde gerçekleştirilen Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği 17. Ulusal Konferansında ZMGM Derneği “Liyakat Ödülleri Töreni” için düzenlenen törende ödülünü alan Prof. Dr. Cavit Atalar’ın özgeçmişi okundu.

Yakın Doğu Üniversitesi 2020 Yılında 5’inci Konferansta Ev Sahipliği Yapacak…
Prof. Dr. Cavit Atalar, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’in Onursal Başkanlığında, Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Derneği işbirliği ile Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Birliği (ISSMGE) himayelerinde, “Uluslararası Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliğinde Yeni Gelişmeler" Konferanslarının 5’incisinin 2020 yılında Yakın Doğu Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi için çalışmaların yapıldığını söyledi.