Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi İsviçre’de Uluslararası Konferansta Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2017, 16:14
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 13:59

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Selim ASLAN ve Yrd. Doç. Dr. İsfendiyar DARBAZ, İsviçre’nin Bern kentinde düzenlenen 21. Uluslararası Avrupa Reprodüksiyon Konferansında (ESDAR) Yakın Doğu Üniversitesi’ni “Early pragnancy diagnosis in dairy cows by ultrasound and determination of bovine pregnancy associated glycoproteins, bovine pregnancy spesific protein B and progesterone” başlıklı sunum ile başarıyla temsil ettiler.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, dünya ülkelerinden üst düzey katılımın gerçekleşdiği kongrede, Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Yrd. Doç. Dr. İsfendiyar DARBAZ ülkemiz hayvancılığının gelişimine ve hayvanlarda önemli bir ekonomik değere sahip olan erken gebelik teşhisleri ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçlarını konferansta katılımcılara aktardığı belirtildi.

İneklerde Gebelik Teşhisi 28-30’uncu Günde %100 Başarı
Süt sığırcılığında istenilen verimlerin elde edilmesi ve sürünün devamı, başarılı bir sürü idaresine bağlıdır. Sürü yönetimi denildiğinde, bir süt sığırı işletmesinden sağlanan geliri en üst seviyeye çıkarmak amacıyla, sürü düzeyinde yapılması gereken uygulamalar anlaşılmalıdır. Döl verimi bir sığırcılık işletmesinde iyi bir ekonomik sonuç almada daima göz önünde tutulması gereken oldukça önemli bir faktördür. Döl verimi sürü yönetiminden büyük ölçüde etkilenir. İyi bir döl veriminin anlamı; daha yüksek günlük süt verimi, yıllara göre daha fazla buzağı üretimi, daha yüksek bir verim için daha fazla seleksiyon imkanı demektir.İşletmelerde karlılığı artırmak amacı ile erken gebelik tespiti yapılması ve böylelikle karlılığın maksimuma çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu bilgiler ışığında oluşturulan proje sonucunda sığırlarda gebeliğin en erken ve en güvenilir şekilde tespiti amacıyla ultrasonografik ve kan numuneleri üzerinden araştırma gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda ineklerde gebelik teşhislerinin ultrasonografiye ek olarak kan testleri ile de 28-30’uncu günlerde %100 başarı ile tespit edilebileceği sonuçları elde edildiğini ve bu sonuçların hızlıca pratik uygulamalarda da kullanılabilmesi için gerekli çalışmaların başlatıldığı vurgulandı.

DARBAZ; “KKTC’nin İlk ve Tek YDÜ Veteriner Fakültesi Ülke Hayvancılığına Katkı Koymaya Devam Edecek”
DARBAZ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk ve tek Veteriner Fakültesi ve Hayvan Hastanesi olduklarını ve bu bilinçle araştırmaları geliştirerek daha ileri götürme ve ülke hayvancılığına katkılar sağlamak adına ekip olarak çalışmalara devam edileceği bilgisini verdi.