Yakın Doğu Üniversitesi Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi Araştırmacıları Semineri Gerçekleştirildi…
Eklenme Tarihi: 06 Haziran 2019, 15:00
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 10:25

Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi araştırmacıları tarafından “Yapay Zeka Sistemleri: Teori ve Pratik Uygulamalar” konulu seminer verildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Mühendislik Fakültesi ile diğer bölümlerinden araştırmacılar ve öğretim elemanlarının katıldığı seminerde, Yapay Zeka elementleri bulanık mantık, sınır ağları, evrimsel algoritmalar, olasılıksal akıl yürütmesi konularında ve onların kontrol, görüntü tanıma, webde arama, sinyal işlemi, robotik, güneş arabacığı ve bio-printer de uygulamaları konusunda derin bilgi verildi.

Seminerde, Uygulamalı Yapay Zeka Araştırma Merkezi Kurucu Müdürü Prof. Dr. Rahib Abiyev, Doç. Melike Şah Direkoglu, Doç. Kamil Dimililer, Yrd. Doç. Dr. Boran Şekeroglu, doktora öğrencisi Murat Arslan, Yüksek Lisans öğrencileri Ersin Aytaç, Nurullah Akkaya ve Görkem Say yürüttükleri araştırmalar konusunda kapsamlı bilgi verdiler.


Yapay Zeka Bileşenleri ve Uygulamaları Alanında Yürütülen Araştırmalar Paylaşıldı…
Prof. Dr. Rahib Abiyev, seminerin amacını doktora, yüksek lisans, lisans öğrencileri ve aynı zamanda öğretim elemanlarına Yapay zeka bileşenlerinın teorileri, bileşenlerin integrasiyonu ve onların pratikde uygulamaları ve bu konularda merkezde yapılan son araştırmalar hakkında bilgi vermek, aynı zamanda Yapay Zekanın teorisi, ve uygulamaları ile ilgili son yapılan araştırmaları sunmak, bu konuda uygun ilmi araştırma ve bilimsel yönleri göstermek amacıyla yapıldığını söyledi.

Prof. Dr. Abiyev şunları kaydetti: “Derin öğrenme yapılarının araştırılması yeni algoritma yöntemlerinin geliştirilmesi ve robotik, sağlık, eğitim, sinyal işlemi, veri iletişimi, modelleme, sanayi alanlarında uygulanması konularını içerir. Yeni evrensel algoritmanın yapılması ve optimizasyon problemlerinde uygulanması, yapay zeka yöntemleri ile bir çok kanser hastalıklarının- göğüs kanserinin, meme kanserlerinin tanımları, parkinson, epilepsi, cilt, karaciğer hastalıklarının teşhisi, yapay zeka yöntemleri ile dinamik objelerin, robotların navigasyonu ve kontrolünü örnek olarak gösterebiliriz.”