Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrenci Birliği Uluslararası Platformda Ülkemizi Temsil Etti
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017, 13:00
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:02

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği ilk kez uluslararası bir platformda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve Kuzey Kıbrıs’taki tıp öğrencilerini temsil etme fırsatı elde ederek, Budva, Karadağ’da düzenlenen IFMSA Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’nun 66. Mart toplantısına katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, 2 - 8 Mart tarihlerinde gerçekleşen ve dünyanın dört bir yanından 125 ülke ve 132 tıp öğrenci organizasyonunun katıldığı toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı Gülperi Ateş, Genel Sekreter, Parla Ulual, Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kubilay Pıçaklar, Mali Direktör Ronayi Bayram ile Yayın Direktörü Burak Tavşanoğlu’nun yer aldığı 5 kişilik bir delegasyonla temsil edildiği belirtildi.

Verilen bilgide, dünyanın dört bir yanından 1500 tıp öğrencisinin katıldığı toplantıda, Halk Sağlığı, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Üreme Sağlığı, Tıp Eğitimi çalışma kollarının eğitimlerinin tamamlandığı ve ülkeler arasında tıp öğrencileri için Araştırma ve Staj Değişimi anlaşmaları imzalandığı kaydedildi.

Toplantıda,Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği Başkanı Gülperi Ateş’in, dünyada sadece 300 kişinin seçildiği PRE-GA olarak adlandırılan toplantı öncesi proje eğitimlerine seçildiği de belirtildi.

Birliğin Gelişmesi Hedeflendi…

Birlik Başkanı Gülperi Ateş toplantı ile ilgi yaptığı değerlendirmede, Danimarkalı eğitmenlerin workshoplarının da yer aldığı toplantıda öğrendikleriyle yeni kurulan birliğin gelişim sürecine katkıda bulunulmasının hedeflendiğini söyledi. Ateş, “Henüz adaylık aşamasında katılım gösterdiğimiz toplantıda, adamızı ve Türk insanını tanıtma ve iyi bir izlenim yaratma fırsatı bulduk. Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu Avrupa Bölge Sorumlusu ve Birlik Denetim Kurulu üyesi gözetiminde Türkiye ile de toplantılar düzenleyerek onlardan da uluslararası platformda temsilimizin desteğini aldık” dedi.

Gülperi Ateş: “Üyelik İçin Görüşmeler Devam Ediyor…”

Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu’na üyelik için görüşmelerin devam ettiğini belirten Gülperi Ateş, “Nisan ayında Antalya’da yapılacak Avrupa Bölge toplantısı EuRegMe’ye de katılacağız. Orada tekrar Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu yönetim kuruluyla görüşmelerimiz devam edecek ve adaylık formlarının tamamlanmasıyla ilgileneceğiz. Bu sürecin umduğumuz şekilde ilerlemesiyle birlikte Tanzanya’da gerçekleşecek 66. IFMSA Ağustos Ayı Toplantısı’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tıp Öğrencileri Birliği’nin resmi sunumu yapılacak ve üye ülkelerin oylamasıyla federasyona üyeliğimiz gerçekleşmiş olacak” şeklinde konuştu.