Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin ‘Bilimsel Ortamda Teknolojik Gelişmeleri Hayatla Buluşturan Çalışmaları’, Avrupa Nöroloji Akademisi Kongresi’nde Takdir Topladı
Eklenme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 21:02
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 15:15

Avrupa’nın Nöroloji alanındaki en saygın ve en geniş kapsamlı kongresi - Avrupa Nöroloji Akademisi Kongresi “Congress of European Academy of Neurology” bu yıl Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi (Near Eaast University) Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı’ndan  Doç.Dr. Amber EKER, Doç.Dr. Bahar KAYMAKAMZADE ve Uzman Dr. Suzan ERSOY Avrupa Nöroloji Akademisi Kongresi’ne sözlü ve poster sunumla katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, YDÜ Tıp Fakültesi’nden dört çalışma ve vaka, kongre poster oturumlarında sunulurken, Doç. Dr. Bahar KAYMAKAMZADE tarafından “3D printed scalp model for EEG training” başlıklı sunum Klinik Nörofizyoloji sözel oturumunda paylaşıldığı belirtildi.

Üç Boyutlu (3D) Basım Teknolojisiyle Üretilen Kafatası Modeli Kullanılarak Öğrenci Eğitimindeki Tecrübeler  Aktarıldı.
Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Bahar KAYMAKAMZADE, Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı başkanı ve NEU3D Laboratories medikal süpervizörü Yrd. Doç. Dr. Emil MAMMADOV ile birlikte üç boyutlu (3D) basım teknolojisiyle ürettikleri kafatası modelini kullanarak Elektronörojizyoloji programında öğrenci eğitimindeki tecrübelerini aktardı. Sunumda 3 boyutlu yazıcının tıp ve eğitim alanlarındaki kullanım alanları, 3 boyutlu modelleme ve yazmanın nasıl yapıldığı ve NEU3D Laboratories bünyesindeki aktiviteler resim ve videolarla dinleyicilere aktarıldı.

NEU3D Laboratories’ Bilimsel Ortamda Teknolojik Gelişmeleri Hayatla Buluşturan Çalışmalar Takdir Topladı”
Dünyada ki Nöroloji bilimsel alanındaki gelişmelerin, yeniliklerin ilk paylaşıldığı platformlardan biri olduğunu anlatan Kaymakamzade, bu saygın ortamda, Yakın Doğu Üniversitesi’nde ki son teknolojik gelişmeleri hayatla buluşturan farklı disiplindeki bölümlerin birlikte çalıştığı “NEU3D Laboratories” bilimsel ortamın, AVRUPAnın dört bir yanından gelen Nöroloji uzmanı hekimler ve akademisyenler tarafından takdir topladığını vurguladı..

Açıklamada, KKTC’de ilk olan NEU3D Laboratories’de doktorlar, akademisyenler ve mühendisler birlikte çalışarak öğrenci/asistan/hasta eğitimi için modeller, ameliyatlarda kullanılan araçlar, protezler ve  deneysel hayvan çalışmalarında kullanılan materyallerin üretildiği vurgulandı.

Doç. Dr. Bahar KAYMAKAMZADE yaptığı açıklamada, AVRUPA’da bulunan 45 Nöroloji derneği ve dünyanın farklı yerlerinden birçok Nöroloji ve farklı branşlardan katılım ile gerçekleştirilen kongrenin amacının eğitim ve bilimsel bilgi alış verişi olduğunu belirterek, kongrede yapılan sözel sunumların, European Journal of  Neurology dergisinde yayınlanacağını vurguladı.

KAYMAKAMZADE, Amsterdam’da gerçekleştirilen AVRUPA Nöroloji Akademisi Kongresi’nin  gelecek yıl ise Lizbon/Portekizde yapılacağını da açıkladı.