Yakın Doğu Üniversitesi Times Higher Education Tarafından Açıklanan “2020 Dünya Üniversitelerin Etki Sıralamasında” “Eğitim Kalitesi” Alanında Dünyada 101-200 Bandında, Türkiye’de 2., KKTC Üniversiteleri Arasında ise 1. Sırada Yer Aldı
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2020, 11:45
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 13:41
Yakın Doğu Üniversitesi Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) yaptığı 2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda, Eğitim Kalitesi (Quality Education) alanında 101-200 bandında yer alarak üstün bir başarı elde etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Türkiye Üniversiteleri arasında 2., KKTC Üniversiteleri arasında ise 1. Sırada…
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, öğrenim, araştırma, akademik kaynak gösterimi, endüstriyel bağlantılar, uluslararası vizyon ve öğretim kalitesi kriterlerine göre yapılan ve dünyanın önde gelen üniversitelerinin yer aldığı sıralamada Yakın Doğu Üniversitesi, Dünyadaki’daki tanınmış bir çok üniversiteyi geride bırakarak “THE 2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda” 101-200 bandında yer aldı. Kuzey Kıbrıs’tan iki üniversitenin yer aldığı sıralamada, Türkiye’den ise 35 üniversite yer alıyor. Yakın Doğu Üniversitesi listede bulunan Türkiye Üniversiteleri arasında 2., KKTC Üniversiteleri arasında ise 1. Sırada yer aldı.

THE 2020 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması listesine Times Higher Education web adresinden ulaşılabilir.

BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Bağlamında Değerlendirmeler Yapıldı…
Söz konusu liste, dünyanın her yerinden üniversitelerin sosyal ve ekonomik etkilerini Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda sıralanıyor. Çeşitli hedef kriterleri doğrultusunda hazırlanan listede, Sağlık ve Refah, Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar ile Kaliteli Eğitim Hedefleri başta olmak üzere, Cinsiyet Eşitliği, İyi İş ve Ekonomik Büyüme, Endüstri, Yenilik ve Altyapı, Azaltılmış Eşitsizlikler, Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar, Sorumlu Tüketim ve Üretim, İklim Çalışmaları, Hedefler İçin Ortaklıklar gibi birçok hedef bağlamında dünya genelindeki üniversiteler değerlendiriliyor.

Evrensel Eylem Çağrısı Yapılıyor…
BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak, tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için oluşturulmuş bir evrensel eylem çağrısıdır. İlk kez bu hedefler doğrultusunda bir liste hazırlayan Times Higher Education, dünya genelindeki üniversiteleri daha iyi bir yaşama katkıda bulunmaları için teşvik etmeyi amaçlıyor.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Araştırmacı Kimliğimiz Bizi 2020 Yılında Dünyanın İlk 500 Üniversitesi İçerisine Girme Hedefimize Taşıdı…”
Yakın Doğu Üniversitesi’nin son yıllarda eğitim kalitesini artırma alanında yapmış olduğu yoğun çalışmalar ve bilimsel araştırmalarla listede üst sıralarda yer almasında etkili olduğunu belirten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bilgi ve birikimlerini toplumum faydasına kullanan “4. Nesil Üniversite” anlayışı ile başarıya adım adım ilerlediklerini söyleyerek, Times Higher Education tarafından açıklanan “2020 Üniversiteleri Etki Sıralamasında” dünya üniversiteleri arasında eğitim kalitesi alanında 101-200 bandında yer almalarının büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Üniversitelerin, ülkenin bilgi ekonomisindeki potansiyelini geliştirmek ve pratik çözümler arama merkezleri olduğunu dile getiren Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin ivme kazanan bilimsel çalışmaları, Ar-Ge faaliyetleri, inovatif ürünleri ve yerli teknolojiler üretilmesi çalışmaları ile bir ülkenin gelişmişliği ile yakından ilgili olan üniversite kalitesinin Dünya çapında tescillediğini belirtti. Prof. Dr. Günsel, Dünya sıralaması listelerinde üst sıralarda yer alabilmek ve bu sıralamalarda kalıcı olmak için kendilerine düşen görevleri yerine getirebilmek için hep birlikte yoğun ve sistemli bir çalışma içerisinde olduklarını kaydetti.

Dünya üniversitelerini değerlendiren kuruluşların üzerinde durdukları kriterler arasında ön sırada yer alan öğretim üyelerinin bilimsel yayın sayısı ve atıf raporları ulusal ve uluslararası yayın üretim performanslarına büyük önem verdiklerini anlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “2019 yılında Web of Science ve Scopus gibi uluslararası indekslerde taranan dergilerde 1,400’ün üzerinde bilimsel yayın yaparak öğretim üyesi ve öğretim elemanı başına düşen makale sayısı oranlarında Türkiye’deki Devlet ve Vakıf Üniversiteleri arasında “Üçüncü”, Kıbrıs’taki Üniversiteler arasında ise “Birinci” sırada yer almamız bunun en önemli örneğidir. Öğretim üyelerimizin ihtiyaç duyduğu eğitim ve çalışma ortamını hazırlayarak, altyapı ve teknolojik kapasitemizi sürekli güncelleyerek onlara desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bizler için ayrı bir övünç ve mutluluk kaynağı olan bu başarıyı elde etmemize katkı koyan tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum. Üniversitemiz ileri düzey araştırma merkezleri, laboratuvarları, uygulama birimleri, motivasyonu artırılmış, yenilikçi ve deneyimli öğretim üyeleri ve tüm birimleri ile bir bütün olarak uyum içinde, doğru ve güçlü bir stratejik yol takibi ile dünyanın en iyi üniversiteleri arasında girerek ülkemizin adını duyurmada önemli bir misyonu üsteleniyor. Yalnızca yarının Kıbrıs’ını değil yarının dünyasını bilimle inşa etme misyonumuz doğrultusunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.