Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sağsan, “Bilgi Yönetiminin Karanlık Yüzü” Konusunu Tartıştı…
Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2020, 12:02
Son Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2020, 14:56
Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, Bilgi ve Belge Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sağsan, Başkent Üniversitesi Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bölümü tarafından düzenlenen webinar serilerinin beşincisine online davetli olarak katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, webinar etkinliğinde “Bilgi Yönetiminin Karanlık Yüzü” başlıklı konuşmayı gerçekleştiren Prof. Dr. Sağsan, bilgi yönetimi alanındaki yanılgıları, örgütsel bilginin yönetiminde bireyin örtük bilgisinin önemini ve beşinci nesil bilgi yönetimini anlattı.

Bilgi yönetimi alanındaki karanlık yüzün üç temel noktaya işaret ettiğini belirten Prof. Dr. Sağsan, bunların sırasıyla bilginin gerçek anlamından saptırılması, bilginin örtbas edilmeye çalışılması ve bilginin uygunsuz veya kötüye kullanımı olduğunu söyledi. Bilgi yönetiminin sadece bir teknoloji sorunu veya enformasyon mühendisliği işi olmadığını, şirketlerin bir kerelik bir yatırımla bilgi yönetim stratejilerini kuramayacaklarını çünkü bilginin şirketlerde canlı bir organizma olduğunu ve sürekli gelişip büyüdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Sağsan, özellikle doküman yönetim sistemi ile bilgi yönetim sistemlerinin de örgütlerde birbirlerine karıştırıldığı ifade etti.

Bilgi yönetiminin interdisipliner bir bakış açısından artık transdisipliner bir yaklaşıma doğru paradigmatik olarak evrildiği vurgusunu yapan ve bu evrilmenin gerekçelerini sıralayan Prof. Dr. Mustafa Sağsağan, insanoğlunun toplam bilgi miktarının ancak %3-4’ünün açığa çıktığını, geriye kalan miktarın bireyin zihninde örtük kaldığını, söz konusu bu geniş ölçekli örtük bilginin şirketlerde açığa çıkarılarak yönetilmesi gerektiğinin bilgi yönetimi disiplini içerisinde değerlendirildiğinden söz etti.