Yakın Doğu Üniversitesi Robotik Laboratuvarı Çalışanlarından Nurullah AKKAYA’nın Büyük Başarısı; Hızlı Çalışan Programlama Dili Geliştirdi
Eklenme Tarihi: 02 Eylül 2017, 12:51
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 14:17

AKKAYA’nın geliştirdiği ’Ferret’’ (Dağ Gelinciği) isimli programlama dünyanın önde gelen sitelerindenHackerNews’de İlk Sıraya Yerleşti.

Yakın Doğu Üniversitesi Robotik laboratuvarında geliştirilen NEUIslanders robotik futbol takımının yapay zekasını geliştiren aynı zamanda güneş enerjili arabaların da telemetri kontrol programlamasını yapan Nurullah AKKAYA, en küçük ve yavaş çalışan mikro işlemcide dahi hızlı çalışabilen programlama dili geliştirdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halka İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, geliştirdiği yazılım dili ile ilgili açıklama yapan Nurullah AKKAYA, NEUIslanders robotlarında ve güneş enerjili arabalarda kullanılan mikroişlemcilerde hafıza boyutunun çok küçük olmasından ve yaptıkları işlerde hız çok önemli olduğu için böyle bir programlama dili geliştirdiğini söyledi.

En Küçük Mikro İşlemciden Süper Bilgisayara Kadar Çalışıyor…

AKKAYA, geliştirdiği programlama dilinin en küçük mikroişlemcilerden, masa üstü bilgisayarlara hatta Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Merkezinde bulunan süper bilgisayarda dahi çalışabildiğini söyledi.

Robotik Futbol Takımı’nın Mikroişlemcisi Yeni Yazılımla Geliştirilecek…

NEUIslanders robotlarının üzerinde bulunan mikroişlemciyi de yenileme çalışmalarının devam ettiğini belirten AKKAYA, yeni mikro işlemci üzerinde donanım yazılımını Ferret ile geliştireceğini söyledi.

Kullanacakları Ferret programlama dilinin özellikleri ile ilgili bilgiler de paylaşan Nurullah AKKAYA, “Gerçek zamanlı kontrol uygulamaları için uyarlanan bir programdır. Değişmez veri yapılarına sahip yani fonksiyonel programlama stili ile hesaplamaları matematik fonksiyonları olarak değerlendirebiliyor. Makrolar yaratabilen, modüler bir yapıya sahip, kolay bir şekilde gömülü sistemlerde kullanım sağlayabiliyor” şeklinde konuştu.

HackerNews’de İlk Sıraya Yerleşti…

Nurullah AKKAYA’nın yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı ve ‘’Ferret’’ (Dağ Gelinciği) ismini verdiği programlama dilini açık kaynak kodlu olarak yayımladı. Ferret’in yayımlanmasının üzerinden kısa bir süre sonra programlama dünyasında ciddi bir etki yarattı.

Dünya’nın en önemli bilgisayar programlama web sitelerinden olan HackerNews web sayfasında AKKAYA’nın geliştirdiği programlama dili ilk sıraya oturdu.