Yakın Doğu Üniversitesi Öğrt.Üy. Prof.Dr. Doğan İbrahim’den Yeni Teknik Kitap – Nesnelerin İnterneti (IOT)
Eklenme Tarihi: 21 Ekim 2015, 14:38
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 09:29

Nesnelerin interneti (kısaca Internet Of Things, veya IOT) önümüzdeki yıllarda günlük yaşamımızı ciddi şekilde etkileyecek olan bir kavram ve bu kavrama bağlı olarak geliştirilen çeşitli elektronik sistemleri içeriyor. Özet olarak, nesnelerin interneti WiFi teknolojisi başta olmak üzere çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile bağlanarak akıllı bir ağ oluşturan cihazları temsil ediyor.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’ne açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Doğan; “2020 yılında internete bağlı nesne sayısının 50 milyarın üzerine çıkması bekleniyor. Nesnelerin interneti sayesinde günlük yaşamımız değişecek ve hemen herşey otomasyona dönüşecek. Nesnelerin interneti konseptini bir örmek ile açıklayabiliriz. Örneğin, sabahleyin saat 09:00 da bir müşteri ile toplantınız olduğunu ve bu toplantıya tren ile gitmek istediğinizi farz edelim. Daha sonra bu toplantının 30 dakika ileri alındığını kabul edelim. Bu durumda, nesnelerin interneti sayesinde yatağınız yanındaki saat toplantının 30 dakika ileri alındığını otomatik olarak algılıyor. Ayrıca saatiniz internet sayesinde size en uygun tren saatini öğreniyor ve sizi en uygun zamanda uyandırıp çay veya kahvenizi de hazırlayıp size bir sonraki treni almak için evden ne saat çıkmanız gerektiğini söylüyor. Bu örnekten de görüleceği gibi nesnelerin interneti sayesinde yaşamımız tamamen akıllı sistemlerin kontrolü altına girecektir. Bir diğer örnek ise, buz dolabımız yumurta rafımızda kaç tane yumurta kaldığını sensörlerle tespit edecek ve yumurta sayısı belirli bir sayının altına düşünce otomatik olarak alış-veriş listemize yumurta ilave edecektir.

Prof. Dr. Doğan İbrahim’in Internet Of Things isimli yeni teknik kitabı geçtiğimiz hafta Hollanda’nın Elektor yayınevi tarafından basıldı. 258 sayfa olan kitap: IOT sistemlerine giriş, IOT mimarisi, sensörler ve işleticiler, IOT kitleri, mikroC derleyicisi, Clicker 2 mikrokontrolör sistem geliştirme kiti, Bluetooth ve WiFi kullanan projeler, ve bulut destekli otomasyon sistemleri bölümlerinden oluşuyor.

Prof. Dr. Doğan İbrahim’in yeni kitabını elektronik, bilgisayar, ve IOT konusunda araştırma yapan her öğrenci ve her araştırmacı faydalı bulacaktır.