Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sağsan LAÜ’de Akademik Yayınların İpuçları Adlı Seminer Verdi
Eklenme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 10:29
Son Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:20

Yakın Doğu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve İnovasyon ve Bilgi Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sağsan, Lefke Avrupa Üniversitesi'nin davetlisi olarak "Akademik Yayınların İp Uçları; Sosyal Bilim Yapmanın Dayanılmaz Hafifliği" başlıklı bir seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Sağsan, öğretim elemanları ve doktora öğrencilerine yönelik verdiği seminerde bilimsel bir makalenin ipuçları ve editoryal süreçlerle ilgili bilgiler aktardı.

Prof. Dr. Mustafa Sağsan; "Literatürün İyi Bilinmesi Gerekir"
Yazılan her makalenin arkasında çok güçlü bir teorinin ve yöntemin yer alması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sağsan, bilim yapmanın dayanılmaz hafifliğini 3 temel şarta bağladı. Bilimsel bir makale yazmak için birincil olarak literatürün iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Sağsan, herhangi bir bilimsel çalışmada ele alınan teorinin sadece literatüre dayalı boşluğunun değil aynı zamanda ampirik verilerin zenginliği ile yakalanabileceğini belirtti. Prof. Dr. Sağsan, özellikle yerel çalışmaların evrensel değerler ölçütüne çıkartılarak editörler tarafından kabul görülebileceğini söyledi.

Kişinin Kendini ve Metodolojiyi Çok İyi Bilmesi Gerekiyor
Bilimsel bir çalışmanın yapılabilmesi için ikincil olarak yöntemin (metodoloji) iyi bilinmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Sağsan, sadece niceliksel veya niteliksel yöntemlerin değil aynı zamanda karma araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bilimsel çalışmaların daha çok kabul gördüğünü ifade etti. Bilimsel bir çalışma yapabilmenin üçüncül ve son kriterinse kişinin kendini çok iyi bilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Sağsan, araştırmacının kendi kapasitesini, yeteneklerini, bilgi ve becerisini keşfettikçe neleri yapıp yapamayacağına karar verebileceğini ve nasıl bir çalışma ortaya koyabileceğinin farkında olabileceğini söyledi.

Seminer sonunda Lefke Avrupa Üniversitesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Şeşen tarafından Prof. Dr. Mustafa Sağsan'a teşekkür belgesi takdim edildi.