Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat SAYAN’nın AIDS’le ilgili “Yeni Bir Dünyaya Uyanmak” Adlı Kitabı Yayımlandı
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2017, 16:23
Son Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2020, 15:42

Yakın Doğu Üniversitesi Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) Öğretim Üyelerinden olan Prof. Dr. Murt SAYAN’nın,  AIDShastalığının etkeni olan HIV virüsü ile ilgili ‘Yeni Bir Dünyaya Uyanmak’ isimli kitabı Yakın Doğu Üniversitesi yayınlarından çıktı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgide, kitabında HIV ile ilgili yaşanan sorunların her boyutunu ele aldığını belirten Prof. Dr. Murat SAYAN, binlerce hasta üzerinde yapılan analizler sonucunda geleceğe dair öngörü yapmaya başladıklarını, HIV’in dinamiğini kavramak için matematik modellemelerle geleceğe hazırlık yaptıklarını vurguladı.

HIV’in insan üzerinde yol açtığı psikolojik, kültürel ve toplumsal etkileri ile virüsle ilgili son gelişmelerin yer aldığı kitapta, temel bakış açısı olarak “HIV ile ilgili kavrayışı geliştirmek tedavinin en önemli bileşenidir” alındı.

HIV Sosyal Olarak Bulaşan Bir Hastalık Değildir…

Toplumun HIV hakkında eksik bilgi sahibi olması ve geçmişten gelen önyargılar, HIV taşıyan bireyin bir süre sonra dışlanması, ötekileşmesi ve sosyal açıdan kısıtlanmasına yol açtığını belirten Prof. Dr. SAYAN, HIV’in sosyal olarak bulaşmasın kesinlikle mümkün olmadığını şu şekilde ifade etti: “Tokalaşıp öpüşmenin yanı sıra aynı evi paylaşmanın bile bulaşmaya yol açmıyor, Sadece cinsel temas, kan nakli, damar içi uyuşturucu ya da HIV ile yaşayan anneden doğmak gibi girişimsel yollarla bulaşan HIV, aslında çok kolay bulaşan bir hastalık niteliğini taşımıyor”.

“HIV’in artık normalleştirilmesi gerekiyor” ifadesini kullanan Prof. Dr. Murat SAYAN, “Kitapta yer alan metinlerin amacı da HIV taşıyan kişiler için daha yaşanılabilir bir dünya sunmak” dedi.

AIDS’ ten Daha Korkutucu Hastalık “HPV Tehlikesi”
HIV dışında daha da önemli ve tehlikeli sonuçlar doğuran HPV ‘Human Papilloma Virus’ olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. SAYAN, “Siz HPV den korunduğunuz sürece HIV, hepatit B, hepatit C, bel soğukluğu, frengi gibi hastalıklardan da korunmuş oluyorsunuz’’ dedi.

İlaç kullanıldığı sürece virüsün çoğalmasının durdurabildiğini ve bu nedenle artık HIV’in kronik bir taşıyıcılığa indirgendiğini ifade eden Prof. Dr. SAYAN, tedavi dışında HIV’in dışarıya ya da içeriye açılan çok sayıda penceresi olduğunu, doğruyu yanlışı ayırmak, yeni olanı bilmek ve gerçekçi bir algı içinde gelişmeleri izlemek gerektiğini söyledi.