Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Hüsnü Can BAŞER’in Kitabı “Uçucu Yağlar El Kitabı: Bilim, Teknoloji ve Uygulamalar” ABD’de Yılın Kitabı Seçilerek Mükemmeliyet Ödülü’ne Layık Görüldü
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2017, 12:29
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 16:37
Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer’in Kitabı “Uçucu Yağlar El Kitabı: Bilim, Teknoloji ve Uygulamalar” ABD’de Yılın Kitabı Seçilerek Mükemmeliyet Ödülü’ne Layık Görüldü

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. K. Hüsnü Can BAŞER ile Viyana Üniversitesi Eczacılık Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Gerhard BUCHBAUER editörlüğünde, 2016 yılında yayınlanan “Handbook of Essential Oils: Science, Technologyand Applications (Uçucu Yağlar El Kitabı: Bilim, Teknoloji ve Uygulamalar) adlı kitabın 2. baskısı, Amerikan Tıbbi Bitkisel İlaçlar Konseyi tarafından, ABC James A. Duke 2016 Botanik Literatürü Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görüldü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kitabın aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın kitabı seçildiği belirtildi.

Dünyanın Sayılı Uçucu Yağ Uzmanları Tarafından Yazıldı

Prof. Dr. K. Hüsnü BAŞER, ödüle layık görülen kitabın 1109 sayfadan ve dünyanın sayılı uçucu yağ uzmanları tarafından yazılmış 26 bölümden oluştuğunu belirtti.

Prof. Dr. BAŞER, kitapta, uçucu yağlarla ilgili tarihsel, biyolojik, biyoteknolojik, farmakolojik, toksikolojik, hukuki, ticari ve kullanıma dair bilgiler yanında; uçucu yağ kaynakları, elde ediliş yöntemleri, kimyası, analizleri, metabolizmaları, depolama, nakliye, teknoloji, biyotransformasyon, katıştırma, aromaterapi, veterinerlikte kullanım ve muhtelif farmakolojik ve biyolojik kullanımlar detaylı şekilde işlendiğini anlattı.

Uçucu yağların aromatik bitkilerden damıtma veya narenciye kabuklarından sıkma yoluyla elde edilen koku ve tat maddeleri endüstrisi yanında aromaterapi sektöründe yoğun şekilde kullanımı olan “yükte hafif – pahada ağır” doğal ürünler olduğunu dile getiren Prof. Dr. BAŞER, “Önceleri parfüm sanayine hammadde olan bu ürünler halen farmakolojik ve biyolojik etkileriyle ilgi çekiyor” dedi.

3’üncü Baskısı Yolda

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. K. Hüsnü Can BAŞER tüm dünyada büyük ilgi gören ve ödüle layık görülen kitabın genişletilmiş 3. baskısının hazırlığına yakında başlanacağını duyurdu.

Kitaba Online Erişilebiliyor

ABD’de yılın kitabı seçilen ve 2016 Botanik Literatürü Mükemmeliyet Ödülü’ne layık görülen “Handbook of Essential Oils: Science, Technologyand Applications (Uçucu Yağlar El Kitabı: Bilim, Teknoloji ve Uygulamalar)” kitaba https://www.crcpress.com/Handbook-of-Essential-Oils-Science-Technology-and-Applications-Second/Baser-Buchbauer/p/book/9781466590465 linkinden erişim sağlanabiliyor.