Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyelerinin Cengiz Aytmatov ile İlgili Çalışması “Suların Sırrını Ödünçleyen Adam Cengiz Aytmatov’a Armağan” İsimli Kitapta Yer Aldı…
Eklenme Tarihi: 09 Ekim 2018, 13:49
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:30

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mustafa Yeniasır ve Doç. Dr. Burak Gökbulut’un hazırlamış oldukları “Tarihi Roman Perspektifinden Cengiz Aytmatov’un Toprak Ana İsimli Romanına Bir Bakış” isimli çalışması, Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlanan “Suların Sırrını Ödünçleyen Adam Cengiz Aytmatov’a Armağan” isimli kitapta yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Atatürk Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Yeniasır ve Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Burak Gökbulut çalışmalarında, Cengiz Aytmatov’un romanlarında Kırgız Türklerine ait kültürel değerlerin yer tutuğunu ortaya koydu.

Editörlüğünü Selçuk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Bahar ile Dr. Shurubu Kayhan’ın yaptığı ve Prof. Dr. Mustafa Toker, Prof. Dr. Orhan Söylemez, Prof. Dr. Ufuk Deniz Aşcı tarafından incelenen kitaba, Türkiye’den ve Türk dünyasından toplam 55 bilim adamının katkı koydu.

Herkesin Okuması Gereken Önemli Bir Kaynak Eser…
Cengiz Aytmatov’un romanlarının tamamının incelendiğinde Kırgız Türklerine ait kültürel değerlerin geniş bir yer tuttuğu görüldüğünü belirten Doç. Dr. Mustafa Yeniasır ile Doç. Dr. Burak Gökbulut, söz konusu eserlerde Kırgız Türklerine ait düşünce tarzı, ülkenin tarihî süreç içerisinde geçirmiş olduğu aşamaların en ince ayrıntısına kadar görüldüğünü belirtti. Öğretim üyeleri şunları kaydetti: “ Toprak Ana romanı yazarın, Kırgız Türklerine ait değerleri yansıttığı en önemli eserlerinden biridir. Tarihî roman perspektifinden roman değerlendirildiğinde, eserin İkinci Dünya Savaşı’nı anlatan sıradan bir tarih kitabından çok daha etkili olduğunu söylemek mümkündür. Cengiz Aytmatov Toprak Ana’nın vakasını hem tarihî gerçekler üzerine kurmuş hem de olayların geçtiği dönemdeki coğrafi özellikleri ve sosyo-kültürel ilişkilerini başarıyla vermiştir. Aytmatov, söz konusu eserde eleştirel tarih anlayışını da başarıyla uygulamış ve o yıllarda kendi menfaatini düşünen bazı insanların da yaptıkları yanlışları romanda anlatmıştır. Romanda Kırgız Türkleri büyük bir yokluk çekmelerine rağmen toplumun içinden çıkan bazı insanlar (Cenşenkul) kendi çıkarlarını düşünerek, köylülerin binbir zorlukla topladıkları tohumları çalmışlardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Kırgız köyünde yaşananları ve savaşın insanlar üzerindeki olumsuz etkisini anlatan bu roman, o dönemin daha iyi anlaşılmasında tarihe yardımcı olabilecek herkesin okuması gereken önemli bir kaynak eserdir.”