Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne Avrupa’nın En Üst Mühendislik Akreditasyonu
Eklenme Tarihi: 26 Ocak 2016, 14:36
Son Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 16:49

-Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Avrupa’dan EUR-ACE Akreditasyon Belgesi ile Ödüllendirildi.

-Avrupa’nın En Üst Mühendislik Eğitimi Akreditasyonu Kurumu ENAEE’den Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne EUR-ACE Akreditasyonu…
Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, merkezi Brüksel’de bulunan ve Avrupa’nın yükseköğretim alanında en üst düzey kalite güvence ve akreditasyon veren kurumu ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) tarafından akredite edildi ve EUR-ACE belgesi ile ödüllendirildi. Daha önce de Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi programları, merkezi Almanya’da olan uluslararası akreditasyon kurumuASIIN (Akkreditierungsagentur für Studiengänge der Ingenieurwissenschaften, der Informatik, der Naturwissenschaften und der Mathematik e. V.)  tarafından akredite edilmişti.

Avrupa’nın En Üst Standartlarında Eğitim…
Avrupa’nın en üst düzey mühendislik eğitimi akreditasyon kurumu ENAEE tarafından verilen EUR-ACE akreditasyon belgesi, Avrupa ve diğer ülkelerde mühendislik eğitimi programlarının bir dizi kalite ölçütü standartlarını sağlaması ile alınabilmektedir. EUR-ACE akreditasyon belgesi alabilmek için bir kurumun akademik donanım, teknik ve altyapı yeterliliği, öğrencilerin başarısı gibi ölçütleri sağlayabilmesi gerekmektedir. Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’ne bağlı Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı Bilgisayar-Enformatik bölümleri lisans ve yüksek lisans programlarını kapsayan toplam 10 programına  ENAEE tarafından EUR-ACE etiketli belgenin verilmesi, üniversitenin Avrupa’nın en üst standartlarında eğitim verdiğinin göstergesidir.


5 Program Daha Akredite Edildi…
Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Hakla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, daha önce  ACPE, JCI, EDEXEL ve diğer akreditasyon kurumları tarafından akredite edilen ve kalite güvence raporu alan Yakın Doğu Üniversitesi programlarına Mühendislik Fakültesi’nin 5 bölümünün lisans ve yüksek lisans programı daha ilave edilmiştir denildi.

Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu: “ASIIN Ve ENAEE Tarafından Akredite Edilmemiz, Hem Üniversite Olarak Hem de Ülkece Gururumuzdur”
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu,Yakın Doğu Üniversitesi’nin Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Bilgisayar-Enformatik Sistemleri bölümleri lisans ve yüksek lisans programlarını kapsayan toplam 10 programına ENAEE tarafından EUR-ACE etiketli belgenin verilmesinin müjdesini verdi. Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, Avrupa Kalite Güvence Sistemi ve akredite kurumu tarafından EUR-ACE belgesi ile Yakın Doğu Üniversitesi’nin ilgili bölümlerinin akredite edilmesinin, Yakın Doğu Üniversitesi’nde mühendislik eğitiminin Avrupa standartlarına ulaşmasının bir göstergesi olduğu vurgulayarak, “akreditasyon sürecinde bölümlerimizin eğitim ve araştırma faaliyetlerini kapsayan ön değerlendirme raporları hazırlandı, Avrupalı uzmanlar tarafından raporların incelendi ve Avrupa’nın farklı üniversitelerinden gelen komisyonlar Yakın Doğu Üniversitesi’nde yerinde incelemelerde bulundular. Bu süreç sonrasında üniversitemizin akredite edilmesi verdiğimizin eğitimin yüksek kalitesini ve donanımlı oluşunu bir kez daha göstermektedir” dedi. Üniversite olarak başarılarını topluma ve ülkelerine adadıklarını belirten Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu, “Avrupa’nın uluslararası kurumu olan ENAEE tarafından EUR-ACE belgesinin Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin 10 programına verilmesinin KKTC’deki eğitim standartlarının Avrupa standartlarına ulaştığının önemli bir göstergesidir” dedi.

Haberin Videosu