Yakın Doğu Üniversitesi MESMAP 2017 Sempozyumunda Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2017, 16:28
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 14:52

Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Elemanları Kıbrıs’ta Yetişen Bitkilerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Önemini Araştırıyor...

Yakın Doğu Üniversitesi öğretim elemanları tarafından Kıbrıs bitkileri üzerinde yürütülen bilimsel araştırmalar tıbbi bitkilerin sağlıkta kullanımını içeren 3. Uluslararası Akdeniz Ülkeleri Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Sempozyumu (MESMAP-2017)’nda anlatıldı.

Tüm Akdeniz Ülkeleri yanı sıra çeşitli Avrupa ülkeleri ile Hindistan, Tayland, Peru, Kuzey ve Güney Afrika’dan çok sayıda araştırmacının katılımıyla Girne Merit Park Hotel’de gerçekleşen sempozyumda,  aromatik ve tıbbi bitkiler, tıbbi bitkilerin sağlıkta kullanımına ilişkin birçok sözlü ve poster sunumu yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, sempozyumda Yakın Doğu Üniversitesini temsil eden grup, Kıbrıs’ta yetişen bazı bitkilerin insan sağlığına etkileri ile harnubun eczacılıkta kullanılması konulu 3 sunum gerçekleştirdi. Sempozyumda ayrıca iki sözlü bildiri de sunuldu.

Kıbrıs’ta yetişen harnup, molahiya ile ev bahçe ve tıbbi bitkileri üzerindeki araştırmalar anlatıldı…

Sempozyumda, Yakın Doğu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) tarafından desteklenen, tipik Akdeniz florası bitkisi olan ve Kuzey Kıbrıs’ta da yaygın olarak yetişen harnup (Ceratonia siliqua) meyvelerinden kilo kontrolü ve diyabet sorunlarında yararlanılacak çiğneme tabletleri formülasyon çalışmaları ile ilgili proje sonuçlarının bir bölümü poster olarak sunuldu.

Yine Kuzey Kıbrıs’ta yaygın olan kekik (Thymus capitatus) uçucu yağı ile hazırlanan antiseptik ağız gargarası ile ilgili poster sunumu da yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Biyomühendislik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Terin ADALI, Leila KIRİMİZANRDİ, Chidi WİLSON NWEKWO, Dudu ÖZKUM Yavuz ile birlikte hazırladıkları "Keten Yağı İçeren İpek Lifli Mikropartiküllerin Sentezi ve Karakterizasyonu" başlıklı bildirisini, sözlü sunum şeklinde gerçekleştirdi.

Sempozyumda Oturum Başkanlığı görevini de üstelenen Yakın Doğu Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge ÖZDEN FULLER, Mariam Gökçebağ ile birlikte hazırladıkları “Lefke'nin  Ev Bahçe Bitkileri  ve  Tıbbı Bitkileri” başlıklı bildirisini de sözlü olarak sundu. Doç. Dr. Özge ÖZDEN FULLER sunumunda, Kıbrıs’taki geleneksel ev bahçelerinde yetiştirilmekte olan otsu bitkilerin insan sağlığı açısından önemine vurgu yaptı.

Ayrıca, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi işbirliğinde yapılan “Corchorus olitorus (Molahiya) Yaprak Ekstrelerinin Kolon Adenokarsinoma Hücre Hatlarında Apoptik Etkisi” başlıklı sözlü sunum da Günsu Soykut tarafından yapıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Farmakognozi Doktora öğrencisi Libya’lı Najat Agiel’in  “Libya’nın Aromatik Bitkileri” ile ilgili posteri de özellikle Kuzey Afrika’lı araştırmacılar tarafından büyük ilgi gördü.

Kıbrıs’ın Bitki Çeşitliliği Önemli Tıbbi ve Ekonomik Değere Sahip.
Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi/Fitofarmasi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz MERİÇLİ, Akdeniz’in 3. büyük adası olan  Kıbrıs’ta yetişen bitkilerin eczacılıkta değerlendirilmesine yönelik daha çok proje geliştireceklerini belirtti