Yakın Doğu Üniversitesi Manisa’da Kök Hücre Sempozyumunda Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 29 Mayıs 2017, 09:30
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 15:49

Yakın Doğu Üniversitesi, Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi (DESAM) üyeleri, Manisa Celal Bayar Üniversitesi tarafından düzenlenen  ‘3. Uluslararası Katılımlı Kök Hücre Sempozyumu’ katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ana teması ‘Kişiye Özel Tedavide Kök Hücre Uygulamalarında Yeni Yaklaşımlar’ olan sempozyuma; Ukrayna, Portekiz, Almanya, İsveç ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden davet edilen misafir konuşmacıların yanı sıra, farklı üniversitelerden yaklaşık 120 konuşmacının yer alırken Yakın Doğu Üniversitesinden de 4 araştırmacının katıldığı belirtildi.

Sempozyumda, DESAM üyeleri Yrd. Doç. Dr. Eda BECER ve Yrd. Doç. Dr. Mahmut ÇERKEZ Ergören tarafından 'İnsan Sünnet Derisi Kök Hücrelerinin İzolasyonu ve Karakterizasyonu', 'Genomu Kes ve Yapıştır: Kişiselleştirilmiş Tıp için CRISPR Yaklaşımı' konulu sunumlar yapıldı.

Kök Hücrelerin İlaç Olarak Kullanılmaya Başlama Çalışmaları Ele Alındı

Aynı zamanda sempozyumun eş başkanlığını yürüten DESAM kurucu üyesi Prof. Dr. Seda VATANSEVER yaptığı açılış konuşmasında, kök hücre ve uygulamaları ile ilgili bir sunum yaptı.

Prof. Dr. VATANSEVER, her yıl özel bir başlık seçilerek yapılan Uluslararası Kök Hücre Sempozyumu'nun bu yılki temasının, kişiye özel tedavide kök hücre uygulamaları olarak belirlenmesindeki amacı anlattı. Prof. Dr. VATANSEVER, amacın kök hücrenin bir ilaç olarak uygulanmaya başlama süreci, farklı hastalıklarda kullanılma potansiyeli ve kök hücre ile ileriki çalışmaların neler olabileceğini gündeme getirmek olduğunu vurguladı.