Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken ve Heyetini Kabul Etti…
Eklenme Tarihi: 03 Ekim 2018, 15:13
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 13:40

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken ve heyetini Rektörlük binasında kabul etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle gerçekleştirilen nezaket ziyaretinde Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel, TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken ve heyetini ağırlamaktan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.


Dr. Günsel: “Camii 10,000 Kişinin Aynı Anda İbadet Edebileceği Kıbrıs’ın En Yüksek Kapasiteli Cami’si Olacak…”
Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsü’nde inşaatı devam eden Dr. Suat Günsel camii hakkında bilgiler verdiği kabulde, 30 dekarlık alan üzerinde toplam 10,000 kişinin aynı anda ibadet edebileceği Kıbrıs’ın en yüksek kapasiteli cami’si olacağının altını çizdi. Dr. Günsel, ana kubbesinin tamamlandığını, ana kubbenin 33 kubbe ile çevrili ve 36.8 metre yükseklikte 3’er şerefeli 4 minâre ile 2’şer şerefeli 2 minâre olarak 6 minarenin de sona erdirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Dr. Günsel ayrıca, Caminin kubbesinin yüksekliği ve çapı itibariyle kubbeyi destekleyen diğer kubbecikleriyle de çok özel bir mimarî dokuya sahip olduğunun altını çizerek, altı minareden oluşacak Dr. Suat Günsel Camii'nin dört minâresinin yüksekliğinin 76.2 metre olacağını vurguladı.

Cami Gelecek Nesillere Aktarılacak İbadet Merkezi Olacak…
Kabulde konuşan TC Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken ise, Yakın Doğu Üniversitesi'nin, Dr. Suat Günsel Camii ile taçlandırılmasının Kıbrıs Türkü açısından da gelecek nesillere aktarılacak bir ibadet merkezi olduğunu belirterek, cami’nin açılışında burada olmayı çok arzuladığını belirtti.

TC Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Erdoğan Eken, kabulün sonunda Kurucu Rektör Dr. Suat İ. Günsel'e, ziyaretlerine ilişkin bir plaket takdim etti. Ziyaret, toplu anı fotoğrafı çekimiyle son buldu.