Yakın Doğu Üniversitesi, Kültür Üniversitesi Semineri’nde Temsil Edildi
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2016, 13:25
Son Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 16:09

-Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Tulay, İstanbul Kültür Üniversitesi’nde davetli konuşmacı olarak ‘İnsan Oositlerinde ve Embriyolarında DNA Tamir Genlerinin İfadesi ve Protein İşlevinin Embriyonik Gelişim ile İlişkisi’konulu seminer verdi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Pınar Tulay’ın, İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm başkanı Prof. Dr. Narçın Palavan Ünsal ve Doç. Dr. Damla Arısan’ın daveti üzerine Kültür Üniversitesi’nde seminer verdiği bildirildi. Yrd. Doç. Dr. Pınar Tulay, Kültür Üniversitesi’nde, ‘İnsan Oositlerinde ve Embriyolarında DNA Tamir Genlerinin İfadesi ve Protein İşlevinin Embriyonik Gelişim ile İlişkisi’ başlıklı bir seminer verdi.İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyeleri, yüksek lisans ve lisans son sınıf öğrencileri ve Yakın Doğu Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm lisans ikinci sınıf öğrencilerinin katıldığı seminer büyük beğeni topladı.


DNA tamiri ile ilgili kendi tanımladığı yeni yaklaşımları anlattı…
Yrd. Doç. Dr. Pınar Tulay,İstanbul Kültür Üniversitesi’nde verdiği seminerinde, uzmanlık alanı olan preimplantasyon genetik tanı (PGD) üzerine bilgi verdikten sonra insan oositlerinde ve embriyolarında DNA tamir sistemlerinde görev alan gen ifadeleri ve protein fonksiyonlarının araştırılmasında kendisinin tanımladığı yeni yaklaşımları anlatarak;. yaptığı bu çalışma ile preimplantasyon genetik döneminde embriyo gelişiminde büyük önem arz eden DNA tamir mekanizmalarının temel yollarının anlaşılmasında yeni bir boyut kazandırdıklarını dile getirdi.

Yrd. Doç. Dr. Pınar Tulay: “Kendi çalışmalarımı paylaştım; bilgi alışverişi ile bilime yeni katkılar koyacağımıza inanıyorum”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan YDÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğrt.Üy.Yrd. Doç. Dr. Pınar Tulay, davetli konuşmacı olarak Kültür Üniversitesi’nde bulunmaktan mutlu olduğunu ifade ederek; “çalışmalarımda kendi getirdiğim yaklaşımları konuyla ilgili değerli akademisyenler ve bu konuda araştırma yapacak öğrencilerle paylaştığım için çok mutluyum. Bilgi alışverişinde bulunarak bilime katkı koyacağımıza inanıyorum” dedi.

Seminer sonrası tartışma sohbeti düzenlendi…
Seminer sonrası İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyeleri ve  doktora öğrencileri ile bir araya gelen Yrd. Doç. Dr. Tulay preimplantasyon genetik tanı (PGD), DNA tamir sistemleri ve embriyo gelişimi konularında tartışma sohbeti düzenledi.

Haberin Videosu