Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin İsveç’te Sunduğu Bildiriler Büyük İlgi Gördü
Eklenme Tarihi: 05 Ekim 2017, 13:57
Son Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2020, 11:54

Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs Araştırmaları Merkezi, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı ve Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Şevket Öznur ve Yapımcı-Yönetmen, Araştırmacı Yazar ve YDÜ Kıbrıs Araştırmaları Merkezi üyesi Eralp Adanır ile birlikte İsveç’te "Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu"na katıldılar.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Doç. Dr. Şevket Öznur ile Eralp Adanır, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu (Ankara) ile Dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında olan ve 1447 yılında kurulan Uppsala Üniversitesi tarafından İsveç'in Uppsala kentinde düzenlediği "Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu"na katılarak bildirilerini sundular.

Doç. Öznur ve Adanır’ın Bildirileri İsveç’te Büyük İlgi Gördü
Kurumun 68. Uluslararası Bilimsel Etkinliği olan söz konusu sempozyum Eşbaşkanlıklarını Prof. Dr. Lászlo KÁROLY (Uppsala Üniversitesi, Filoloji Bölüm Başkanı) ve Prof. Dr. İrfan Ünver NASRATTINOĞLU (HKAK Genel Başkanı) üstlendi. Bir dönem KKTC'de, TC Elçisi görevinde de bulunan Kaya Türkmen'in de konuk olarak bulunduğu sempozyumda, Doç. Dr. Şevket Öznur'un bilim kurulu üyesi olarak çağrıldığı sempozyumda "İsveç Arkeologların Kıbrıs Arkeolojisine ve Kültürüne Katkıları" ve Yapımcı-Yönetmen, Araştırmacı Yazar Eralp Adanır'ın "Kıbrıs Türk Mücadele Tarihinde İsveçli BM Askerleri" başlıklı bildirileri büyük ilgi gördü.

Doç. Öznur Ve Adanır’ın Kıbrıs Türk Edebiyatı Ve Kültürü Üzerine Yazdıkları Kitapları Uppsala Üniversitesi Kütüphanesinde Yerlerini Aldı
Sempozyum sonunda, Şevket Öznur ve Eralp Adanır, Üniversitenin Filoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lászlo KÁROLY'e, hem Türkoloji derslerinde kullanılmak, hem de üniversitenin kütüphanesinde yer alması için Kıbrıs Türk Edebiyatı ve Kültürü üzerine yazdıkları kitapları hediye ettiler. Öznur ve Adanır ayrıca Nobel Merkezi’ndeki yetkililerle de görüşerek Kıbrıs’tan götürdükleri yazılı ve görsel malzemeleri kütüphanelerinde yer alması için görevlilere teslim ettiler.