Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü YDÜ Çalışanlarına Yönelik Eğitimlerine Başladı
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2015, 13:42
Son Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2020, 15:23

Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürü Aziz Gürpınar Yakın Doğu Üniversitesi çalışanlarına yönelik seminerler başlatıldığını duyurdu.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne seminer öncesi açıklamalarda bulunan Enstitü Müdürü Aziz Gürpınar,  “Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde bir süre önce İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü oluşturulmuştur bu Enstitünün asıl amacı iş sağlığı ve güvenliği  alanında yetiştirilmiş insan gücünün yaratılmasına katkıda bulunmak. Bu alanda üst düzeyde akademik eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmek.Bunun yanı sıra ülkemizde çalışma hayatında belirlenmiş özellikle risk itibariyle çalışma alanlarında uygulama projeleri  hayata geçirmek ve bütün bunlarla hem çalışanların hemde ilgili meslek örgütlerinin bu alandaki farkındalığını arttırmaya dönük çalışmalar yapmaktır. Dolayısıyla en son tahlil de ülkemizde çalışma ortamlarının daha sağlıklı ve daha güvenli  hale getirilmesine katkıda bulunmaktır.” diye belirtti.

Ülkemizde Bir İlk Gerçekleştiriliyor

Gürpınar:”Bu alandaki çalışmalarda iş verenlerin, çalışanların ve devletin üzerine düşen sorumluluklar vardır. İstenen düzeye ulaşabilmesi için istenen bütün bu çalışmaların bir paralellik içerisinde yürütülmesi gerekiyor.Ancak bugüne kadar üniversitelerimizin bu alanda yeterince katkı koyduğunu söyleyemeyiz. İşte Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde oluşturulan İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü ülkemizde bir ilki gerçekleştiriyor ve üniversitelerimizin akademisyen gücünü bu alandaki birikimini iş sağlığı ve güvenliği  konusuna yönlendirerek bu alanda ülkemize ciddi bir katkı sağlamaya çalışmaktadır. “diye kaydetti.

İş Sağlığı Ve Enstitüsü  Yüksek Lisans Programı Yürütmeye Başladı

Bir ilke imza attıklartını belirten Gürpınar:”İş Sağlığı ve Enstitüsü  şuan itibariyle bir yüksek lisans programı yürütmeye başlamış bulunuyor.Bu alandaki uzman nitelikli iş gücünü yetiştirmeye dönük bu master programı şuan devam etmektedir.Bunun yanı sıra Üniversite çalışanlarına dönük bir program çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi başlatılmış bulunuyor. Bugün bu eğitimlerin birincisi olan Genel Hizmet  Müdürlüğü’ne bağlı  bütün personelleri kapsayacak olan bir iş sağlığı ve güvenliği eğitimler başlatılmış bulunmaktadır. Bu eğitim programı dört hafta süre ile yapılacak ve değişik birimlerden katılımcılar aynı programla geçirilecekler bunun yanı sıra ülkemizde son derece önemli  bir alan olan ve son derecek riskli bir alan olan inşaatlardaki çalışmalara dönük olan İnşaat Taşeronlar Birliği ve İnşaat Müteahhitleri Birliği ile iş birliği halinde yapı iskelelerin kurulmasına, yapı iskelelerinin kontrolüne dair iş sağlığı ve güvenliği programı hazırlamış bulunuyoruz.”

Eş Güdüm Halinde Sürdürülecek

Farkındalığa dikkat çeken Enstitü Müdürü Aziz Gürpınar açıklamalarına şöyle devam etti:”Bu eğitim programında 10 gün sonra hayata geçirilecek ve bu alanda özellikle yapı iskelelerinin emniyetli kurulması için ve emniyetli kullanılması için gerekli ehil personelinin  yetiştirilmesine dönük bir çalışma olacaktır. Bu çalışmadan sonra ülkemizde çeşitli sanayi dallarına dönük özel ve spesifik eğitim programlarını da hayata geçirmeyi planlıyoruz.Bütün bu çalışmaları eş güdüm halinde sürdüreceğiz ve amacımız en genel anlamda ülkemizdeki  çalışma koşullarını daha sağlıklı ve daha güvenli bir ortama ulaştırabilmesine katkı sağlamaktır. Bugün bunun ilk adımı atılıyor ve tüm çalışanlarımızın iş sağlığı ve güvenliği alanındakini farkındalığını artırmaya bu alandaki bilinç düzeylerinin yükseltmeye dönük çalışmalar başlatılmıştır.Bu çalışmalar bundan sonraki düzeylerde de devam ettirilecektir. “diye açıklamalarda bulundu.