Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyelerinin Bilimsel Yayınlarının Başarısı Kanıtlandı…
Eklenme Tarihi: 02 Ocak 2019, 17:02
Son Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 16:39


Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Derin Orhon’nun Web of Science kriterlerine göre aldığı 9821 atıfla dünyadaki bilim insanları sıralamasında 4. sırada, Prof. Dr. Vahid Nourani ise dünyadaki ilk yüzde bir (1%) bilim adamı arasında yer almayı başardığı belirtildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Derin Orhon, çevre konusunda “Biyoteknoloji Alanında” yapmış olduğu bilimsel yayınlarına Web of Science kriterlerine göre aldığı 9821 atıfla dünyadaki bilim insanları sıralmasında 4. sırada yer aldığı, Prof. Dr. Vahid Nourani’nin de son on yılda “Mühendislik” alanındaki çalışmaları dikkate alınmak suretiyle dünyadaki ilk yüzde bir (1%) bilim adamı arasında yer aldığı belirtildi.

Mühendislik ve Çevre Alanındaki Bilimsel Yayınlar Giderek Artıyor…
Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, “Prof. Dr. Derin Orhon ve Prof. Dr. Vahid Nourani gibi dünya çapında değerli hocaların Yakın Doğu Üniversitesi’nde görev yapmalarının kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Prof. Dr. Gökçekuş, “Birlikte çalışma olanağına sahip olmamız biz akademisyenlerin motivasyonunu artırdığı gibi bilimsel alanda birlikte yürüttüğümüz çalışmalara da katkılar sağlıyor. Ayrıca lisans ve özellikle de Yüksek lisans öğrencilerimizin eğitimlerine ışık tutuyor” dedi.

Kuruluşunu 1992-1993 eğitim yılında gerçekleştirdikleri İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrencilerine son derece kaliteli eğitim olanakları sunduklarını anlatan Prof. Dr. Gökçekuş, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile 37 farklı ülkeden öğrencinin fakültede lisans eğitimi aldığını belirtti. Bulundukları noktaya ve ulaştıkları eğitim kalitesine ulaşmalarının kolay olmadığını dile getiren Prof. Dr. Gökçekuş, “Prof. Dr. Derin Orhon ve Prof. Dr. Vahid Nourani hocalarımızın fakültemize gelişleri ile birlikte, yayın sayımızda ciddi artışlar olurken, bu durum Yüksek Lisans tezlerimizin kalitesine de olumlu yönde yansımıştır. Tüm emeği geçenlere içtenlikle teşekkür ediyorum” diye konuştu.