Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi ICSCCW 2019 Konferansında İki Bildiri ve Bir Oturum Başkanlığı İle Temsil Edildi…
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2019, 15:35
Son Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2020, 08:52

Yakın Doğu Üniversitesi, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, Yrd. Doç. Dr. Youssef Kassem ve Doç. Dr. Hüseyin Çamur, Prag’da gerçekleştirilen “10. Uluslararası Bilgisayar Yazılımlarındaki Teori ve Uygulama, Kelimler ve Algılar İle Yapılan Hesaplamalar Konferansı”nda iki bildiri sunarak, bir oturum başkanlığı yürüttü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, Doç. Dr. Hüseyin Çamur ve Yrd. Doç. Dr. Youssef Kassem’in birlikte hazırladığı “Yapay Sinir Sisteminde Savonius Dönecinin Yeniden Yapılandırılması ile Elektrik Enerjisinin Çıkarılması” ile “Kinematik Vizkosite ve Atık Ayçiçek Yağı ile Kanola Yağlarından Elde Edilen Biodizelin Yoğunluğunun ANN ve RSM Kullanılarak Çıkarılması: Karşılaştırma Çalışması isimli bildirileri sundular. Prof. Dr. Gökçekuş, ayrıca “Mühendislikte Bulanık Mantık ve Yazılım” isimli oturuma da başkanlık yaptı.

Sempozyumda Sunulan Bildiriler SCI Olarak Springer Tarafından Yayınlanacak…
Konferansa dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının büyük ilgi gösterdiğini belirten İnşaat ve Çevre Mühendisliği Dekanı Prof. Dr. Gökçekuş, iki yıl üst üste prestijli ve çok önemli konferansa katılma olanağı bulmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Geçen yıl sunulan iki bildirinin Springer tarafından SCI yayın kalitesinde basımı gerçekleştirildiğini belirten Gökçekuş, bu yıl da aynı şekilde sunulan 2 makalenin SCI olarak Springer tarafından yayınlanacağını vurguladı.

Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, “Bu, bizlerin şahsi bilimsel performanslarımızı göstermemiz açısından önemli olduğu kadar Üniversitemizin yayın sayısının artmasına da vesile oluyor” dedi.


Çalışmalar 250 Makale Arasından Kabul Gördü…
Bu yıl konferansa gönderilen 250 makale arasından 120’sinin kabul gördüğünü, başvurulan makalelerin %52’sinin ise reddedildiği, bu sebeple konferansta 2 bildirilerinin de bu yıl kabul almasından büyük onur duyduklarını belirten Prof. Dr. Gökçekuş, “Bir Üniversitenin başarı sıralamasında ki kriterler arasında en önemlilerinden biri yayın sayısı ve yayın kalitesidir. Bu bağlamda Yakın Doğu Üniversitesi öğretim elemanlarının 2018 yılında ürettiği makalelerin sayısı ve kalitesi baz alındığında KKTC Üniversiteleri arasında birinci, Türkiye’deki Üniversiteler arasında üçüncü sırada yer almıştır. Her yıl Yakın Doğu Üniversitesi öğretim elemanlarının yayın sayısı ve kalitesi artmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.