Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi 2019-2020 Güz Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi…
Date Added: 03 Mart 2020, 13:35
Last Updated Date:23 Kasım 2020, 15:09

Yakın Doğu Üniversitesi İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi 2019-2020 Güz dönemi mezunları Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Büyük Salon’da gerçekleştirilen törenle diplomalarını aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre törene, Rektör yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hüzeyin Gökçekuş, bölüm başkanları, öğretim elemanları, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan, İngilizce program birincisi Tafadza Tsanyau ile Türkçe program birincisi Ersin Emre Konuk birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından müzik dinletisi sunularak, sırasıyla mezunlara diplomaları takdim edildi.

Nobel Ödüllü Akademisyenlerle Yüksek Kaliteli Eğitim Sunuyoruz…
İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş törende yaptığı konuşmasında öğrencilere seslenerek, tüm çaba ve sıkı çalışmaların ardından inşaat mühendisleri olarak diplomalarını alacaklarını belirterek, bu yolculuğun kolay olmadığını, çünkü inşaat mühendisliği bölümünden mezun olmanın kolay bir iş olmadığını vurguladı.

Geçen eğitim sürecinde, öğrencilerin eğitimlerine ve başarılarına büyük katkı sağlayan ailelere ve hocalarına da teşekkür eden Prof. Dr. Gökçekuş, “2018 yılında İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi olarak üniversitemizde mevcut 21 fakülte arasından “En İyi Fakülte” ödülünü aldık. 2019 yılında da bu başarıyı tekrarlamak istiyoruz. Bu gurur hepimizin” diye konuştu.

İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi ve İnşaat Mühendisliği bölümünde 41 farklı ülkeden gelen öğrencilere, aralarında Nobel ödülü almış akademisyenlerin de bulunduğu kaliteli eğitim kadrosuyla, eğitim olanağı sunulduğunu anlatan Prof. Dr. Gökçekuş, lisans ve yüksek lisans programlarının da sadece YÖK ve YÖDAK tarafından tanınmakla kalmayıp ASIIN gibi uluslararası akreditasyon kurulunca da akredite edildiğini söyledi.

Ayrıca bu yıl “Kıbrıs Konusu” ile “Su ve Çevre” konularında 3 uluslararası kongre gerçekleştirdiklerini de dile getiren Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş, mezunları yeniden kutlayarak gelecek kariyer yaşamlarında başarılar diledi.

Doç. Dr. Murat Tüzünkan: “Teknolojiyi Transfer Eden Değil, Teknolojiyi Üreten Mühendisler Yetiştirmeyi Misyon Edindik…”
Yakın Doğu Üniversitesi Rektör yardımcısı Doç. Dr. Murat Tüzünkan ise, alınan teori ile pratiğin bütünleştiği eğitim ile gelişen yeni teknolojilere uyum sağlayabilen, kültüre ve topluma farklı boyutlarda ve kademelerde katkı koyacak geleceğin mühendislerini mezun etmenin sevincini yaşadıklarını belirtti.

Doç. Dr. Tüzünkan öğrencilere seslenerek, geleceğin toplumunu inşa edecek kuşakların yetişmesini misyon edinen köklü ve büyük bir üniversite olan Yakın Doğu Üniversitesinde, yoğun çaba ve emek sarf ederek, disiplinli çalışarak bu mutlu güne ulaştıklarını belirterek mezunları kutladı.

Bilgi toplumlarının egemen olduğu yüzyılımızda bilim ve teknolojinin gelişimini sağlayan mühendislik bölümlerinin geleceğin şekillendirilmesinde önemli bir rol üstlendiğine dikkat çeken Doç. Dr. Tüzünkan, teknolojiyi transfer eden değil, teknolojiyi üreten mühendisler olarak ülkemizin kalkınmasında önemli roller üstlenmek üzere öğrenciler yetiştirdiklerini söyledi.

Doç. Dr. Murat Tüzünkan, “Ülke geleceğinde böylesi kritik bir göreve sahip olan nitelikli mühendislerin yetiştirilebilmesinin öneminin bilinci ile Yakın Doğu Üniversitesi olarak öğrencilerimizi bilimin insan yaşamındaki yeri ve önemini benimseyen, araştırıcı, sorgulayıcı, üretken düşünce yapısına sahip yaratıcı, ülke gelişimine katkıda bulunabilecek eğitim misyonu ile yetiştiriyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi olarak Mühendisliğin farklı dallarında elektrikle çalışan arabalar, bilgisayar-enformatik sistemlerinin siber güvenliği alanında çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında ailelere de seslenen Doç. Dr. Tüzünkan, çocuklarına güven duymalarını belirterek, mezunları ile gurur duyduklarını, Yakın Doğu Üniversitesi mezunları olarak çalışma hayatlarında gösterecekleri her yeni başarının kendilerini mutlu ederek, göğüslerini kabartacağını söyledi.

Diplomalar verildi, kepler atıldı…
Daha sonra İngilizce program birincisi Tafadza Tsanyau ile Türkçe program birincisi Ersin Emre Konuk birer konuşma yaptı. Ardından sırasıyla mezunlara diplomaları takdim edildi. Tören, mezun öğrencilerin keplerini havaya fırlatılmasıyla son buldu.