Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Tarafından Hazırlanan “Söz’ün Son Kadını: Bedia Hanım” Belgeseli’nin Gösterimi Makedonya’da Gerçekleştirildi…
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2018, 09:30
Son Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 10:23

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV ve Sinema Bölümü tarafından hazırlanan Kıbrıs’ın ilk kadın gazetecisi olan Bedia Okan Göreli’nin gazeteciliğe başlama öyküsünün anlatıldığı “Sözün Son Kadını-Bedia Hanım” adlı belgesel filmin gösterimi, Makedonya Fon Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, 3. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali kapsamında Makedonya Fon Üniversitesi’nde gerçekleşen gösterime, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir ve heyeti yanısıra, üniversitenin mütevelli heyeti başkanı, büyük kentlerin belediye başkanları, sanatçılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü tarafından hazırlanan, “Sözün Son Kadını: Bedia Hanım” adlı belgesel uzun bir araştırma süreci sonucunda, Doç. Dr. Fevzi Kasap yönetiminde Ömer Evre ve Zeyde Yalıner Örek tarafından hazırlandı.

Film Yurt Dışından Davetler Aldı…
Genel Yönetmenliğini Yakın Doğu Üniversitesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fevzi Kasap’ın yaptığı belgeselde, Kıbrıs’ın ilk Türk kadın gazetecisi Bedia Okan Göreli’nin hayatı ele alındı.

Drama Yönetmenliğini Ömer Evre’nin ve Görüntü Yönetmenliğini Zeyde Yalıner Örek’in üstlendiği belgeselin Türkiye gösterimlerinden sonra film yurtdışından davetler aldı.

Belgeselin İngilizce ve Rusça altyazı ile değişik ülkelerde gösteriminin planlandığını belirten Doç. Dr. Fevzi Kasap, bu sayede belki de dünyada mesleğin ilk kadın temsilcileri arasında yer alan gazeteci Bedia Okan Göreli’yi değişik ülkelerin de tanımasını sağlayabileceklerini vurguladı.