Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi İstanbul’da Uluslararası Konferans’ta Temsil Edildi
Date Added: 12 Kasım 2017, 11:20
Last Updated Date:27 Kasım 2020, 10:13

Yakın Doğu Üniversitesi, İletişim Fakültesi Öğrt. Görv. Dilan Çiftçi’nin katıldığı II. Uluslararası İletişim Bilimi ve Medya Araştırmaları Kongresi'nde temsil edildi.

Kongre temelde “İletişim Bilimi Araştırmaları”, “Gazetecilik Araştırmaları”, “Radyo - Televizyon ve Sinema Araştırmaları”, “Yeni Medya Araştırmaları”, “Medya Örgütleri ve Ekonomisi”, “Siyasal İletişim ve Medya”, “Halkla İlişkiler Araştırmaları”, “Reklam Araştırmaları”, “Kültürlerarası İletişim ve Medya”, “Toplumsal Cinsiyet, Kadın ve Çocuk Araştırmaları” ve “Görsel İletişim Araştırmaları” olmak üzere medya ve iletişim araştırmaları alanına ilişkin farklı perspektif ve paradigmaları içeren bildiri ve poster sunumların katılımı ile Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğü'ne açıklamlarda bulunan öğrt.görv.Dilan çiftçi, kongrenin ana amacının, medya ve iletişim araştırmaları alanındaki yeni yaklaşımları, tartışmaları ve fikir alışverişlerini uluslararası bir akademik platforma taşımak olduğunu belirtti..

Çiftçi, North Carolina A& T State University Department of Journalism and Mass Communication öğretim üyesi Prof. Dr. Yahya R. Kamalıpour’un onur konuğu olarak konuşma yaptığını, Kamlıpour’un aynı zamanda Center for Global Studies, Purdue University Başkanlığı, ve çeşitli İletişim ve Medya Araştırma Merkezi başkanlığını üstlenmiş biri olarak Medya ve İletişim Bilimlerinin yeni yaklaşımları ile ilgili açılış konuşmalarını gerçekleştirdiğini vurguladı.


Dilan Çiftçi ; “AB Üye Ülkelerdeki Demokrasi Memnuniyeti Ve Siyasete Olan İlgi Doğru Orantılı”

Toplam 20 oturumun gerçekleştirildiği ve 3 gün süren kongrede, 1.inci oturumda söz alan YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Dilan Çiftçi , “Democracy Satisfaction Through the Mediating Effects of Election Campaigns” sunumuyla dikkat çekti.

Demokrasi memnuniyeti, siyasete olan ilginin seçim kampanyalarına gösterilen ilgi ile ilişkisinin üzerinde duran Çiftçi, sunumunda AB Parlamento seçimi sırasında AB vatandaşlarının seçim kampanyalarına gösterdikleri ilgiyi AB üye ülkelerin vatandaşları arasında yaptığı araştırma sonuçlarına göre değerlendirdi.

Çiftçi, çalışmasının sonucu itibariyle,  AB üye ülkelerdeki demokrasi memnuniyeti ve siyasete olan ilgi doğru orantılı olarak bulunmuş ve eş zamanlı olarak bu ilişkinin seçim kanpanyalarına olan ilgiyi artırdığının üzerinde durmuştur. Sunumun sonunda çiftçi, demokrasi memnuniyetinin AB vatandaşları arasında yüksek oranlarda olmasının laiklik olgusuyla bütünlüklü olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.

Çiftçi’nin İngilizce gerçekleştirilen sunumu İletişim Bilimleri araştırmaları oturumunda  büyük beğeni topladı